Kalendarzowe lato już z nami jest, ale na wysokie, letnie temperatury za oknem jeszcze czekamy. Upał i słońce cieszą, gdy jesteśmy na wakacjach, nad wodą albo kiedy spędzamy czas na leżaku w ogrodzie. Jednak przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, nie jest to już tak przyjemne. Z pomocą przychodzi klimatyzacja. Dzięki temu praca w biurze w upalny dzień albo podróż samochodem przynoszą nam trochę wytchnienia. Jednak czy działa ona bez szkody dla naszego ciała? Niestety dla oczu jest szczególnie niekorzystna. Dlaczego?
Oczy nie lubią klimatyzacji
Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach mocno wpływa na nasz wzrok i to negatywnie. W jaki sposób? Powietrze w miejscach z zamkniętym obiegiem jest zazwyczaj bardzo suche, a to wprost – wysusza nasze oczy. Co więcej, w przestrzeniach biurowych znajduje się zazwyczaj bardzo dużo komputerów i monitorów, a wyświetlacze dodatkowo jonizują powietrze, co tylko zwiększa poczucie suchości. To wszystko sprawia, że nasze oczy mogą być przekrwione, bolące, pod powiekami możemy „czuć piasek”.
Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Wystawy sklepowe – wyzwanie do oczu?
Jak radzić sobie z problemem suchego oka?
Nie bez znaczenia są codzienne nawyki dlatego, gdy mamy możliwość, „gimnastykujmy” gałki oczne co pół godziny, najlepiej patrząc w dal przy naturalnym oświetleniu na kolorowe, naturalne widoki. Jeśli to możliwe, po 8-godzinnym dniu pracy minimalizujmy korzystanie z elektroniki, a w czasie czytania dbajmy o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.
1. Materiały wewnętrzne
2. www.krio.org.pl
Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecnie 7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900 salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom. KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, jak też Politechnika Wrocławska. Więcej informacji: www.krio.org.pl