11/10/21
Koniec z odpadami!
Gospodarka obiegu zamkniętego i butelka zwrotna
Według raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że 7 na 10 konsumentów przy zakupie napojów w szklanych butelkach, nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie można oddać, a oddawanie butelek wielokrotnego użytku jest korzystne dla środowiska i całego społeczeństwa. Nieocenionym sprzymierzeńcem świadomych ekologicznie wyborów jest gospodarka obiegu zamkniętego.
Jak działa gospodarka obiegu zamkniętego
Najprościej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego minimalizuje ilość odpadów i pozwala korzystać z tych zasobów, które zostały już wytworzone. Dobrymi praktykami takiej gospodarki jest między innymi wymiana ubrań, których nie będziemy już nosić, dzielenie się nadmiarem jedzenia i produktów spożywczych do coraz bardziej powszechnych jadłodzielni, czy renowacja i naprawa starych przedmiotów. W nasze życie wkracza też coraz śmielej ekonomia współdzielenia, czyli wypożyczanie rowerów, hulajnóg lub samochodów na minuty. Takie zachowania znacząco zmniejszają zużycie materiałów i surowców oraz pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.
Dobrym zobrazowaniem działania gospodarki w obiegu zamkniętym jest życie butelki zwrotnej, która może być wykorzystana nawet 20 razy:
1. Klient dokonuje świadomego wyboru i kupuje napój w szklanej butelce zwrotnej.
2. Klient oddaje pustą i nieuszkodzoną szklaną butelkę do sklepu lub innego punktu skupu.
3. Producent odbiera ją ze sklepu. W browarze każda butelka jest myta i ponownie napełniana.
4. Napełniona butelka trafia ponownie do sklepu, gdzie kupuje ją kolejny klient.
5. Tutaj obieg się zamyka: po wypiciu napoju butelka zwrotna zostaje ponownie oddana do sklepu lub punktu skupu butelek i może być wykorzystana po raz kolejny. Dzięki temu nie trzeba produkować nowej butelki.
Butelka zwrotna lepsza niż recykling
W Polsce szklana butelka zwrotna trafia do recyklingu średnio po 9-krotnym użyciu. Tymczasem trwałość szkła pozwala na jej wykorzystanie nawet 20 razy. Przetworzenie surowca wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii w procesie recyklingu oraz śladem węglowym, który możemy zredukować poprzez niewielką zmianę nawyków.
Gdyby dziś zastąpić wszystkie szklane butelki zwrotne bezzwrotnymi, trzeba by przerobić dodatkowo 1 mln ton szkła rocznie. To oznaczałoby, że połowa stłuczki musiałaby trafić na wysypiska, ponieważ huty szkła nie poradziłyby sobie z taką ilością surowca do recyklingu. Obecnie nie mamy powodów do dumy na tym polu – aż 10% odpadów na wysypiskach, to szkło. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków i konsekwentne dążenie do gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym.
Finansowe korzyści z obiegu zamkniętego
Pamiętajmy o tym, że gospodarka obiegu zamkniętego jest korzystna nie tylko dla środowiska naturalnego. Dla konsumenta oznacza zwrot kaucji, dla producenta brak kosztów związanych z wprowadzeniem na rynek nowego opakowania.
Pamiętajmy, że każda oddana butelka ma znaczenie.
***
Do Redaktora:
Kompania Piwowarska jest liderem polskiego rynku piwnego, z udziałem 36,4% (dane GUS, 2020). Firma zatrudnia ponad 2700 osób w swoich browarach i oddziałach w całej Polsce. Jako firma odpowiedzialna społecznie Kompania Piwowarska troszczy się o ludzi i środowisko. Realizując strategię zrównoważonego rozwoju, promuje odpowiedzialność i umiar w spożywaniu alkoholu, szkoli sprzedawców, oszczędza wodę i energię, wspiera rozwój swoich partnerów biznesowych i angażuje się w wolontariat. Lider rynku piwnego w Polsce jest dumnym sponsorem wielu lokalnych drużyn sportowych.
Kompania Piwowarska skupia trzy browary o wieloletniej historii: Tyskie Browary Książęce (rok założenia - 1629), Browar Dojlidy w Białymstoku (1768) i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu (1895). To w nich warzone są najchętniej wybierane przez Polaków piwa, między innymi: Żubr, Tyskie, Lech, Redd’s, a także kolekcja specjalności Książęcego. W ofercie producenta znajdują się również cenione w Polsce piwa czeskie: Pilsner Urquell (ikona czeskiego piwa) i Kozel (najczęściej wybierane przez Czechów piwo) a także piwa bezalkoholowe sygnowane marką Lech Free 0,0% oraz Tyskie 0,0%. Sprawdzone receptury, nieskazitelna czystość w browarach a przede wszystkim umiejętności doświadczonych piwowarów – to wszystko sprawia, że warzone tam piwa są cenione w Polsce i za granicą.
Więcej informacji o działalności i produktach Kompanii Piwowarskiej można znaleźć na stronie:
www.kp.pl
na profilu Facebook firmy: htps://www.facebook.com/kompaniapiwowarska
oraz na LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/kompania-piwowarska
Kompania Piwowarska jest częścią Asahi Europe & International stanowiącej część Asahi Group Holdings.
Dodatkowych informacji udziela:
Biuro Prasowe
Kompania Piwowarska
Mail: biuro.prasowe@asahibeer.pl