Łódź, 27.05.2022 r.
Okres ciąży to stan wyjątkowy i choć każda kobieta przechodzi go inaczej – jedno jest pewne – młodą mamę czekają duże zmiany. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i reagowanie na jego potrzeby. Zobacz, co można zrobić, by czuć się pięknie i dobrze oraz po jakie produkty czy kosmetyki sięgać, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi.
Kobiety w ciąży szczególnie dbają o swoje zdrowie. Największą uwagę przywiązują do diety, którą starają się urozmaicać, czytają składy, sięgają po więcej warzyw i owoców. Często stosują zalecaną przez lekarza suplementację i sprawdzają, które produkty na pewno mogą bezpiecznie spożyć. Warto pamiętać, że odżywiamy swój organizm nie tylko od wewnątrz, ale należy dbać o niego także od zewnątrz. Całe ciało kobiety wykonuje ogromną pracę. Wzmożoną troską warto otoczyć włosy i skórę, które w okresie ciąży, ale także już po porodzie są wystawione na dużą próbę. W przypadku kosmetyków tak, jak w przypadku produktów spożywczych, warto sprawdzić i wybrać te, które będą dla przyszłej lub świeżo upieczonej mamy po prostu najlepsze.
Ciąża – stan wzmożonej uważności
Każda kobieta w ciąży, zwłaszcza pierwszej, z zaciekawieniem obserwuje zmieniające się ciało i jest wyczulona na wszelkie nieznane sobie wcześniej sygnały, które odbiera ze strony organizmu. Często wymienia się suchość i swędzenie skóry oraz problemy z cerą.
Na wszystkie te zmiany wpływ ma poziom kobiecych hormonów – przede wszystkim estrogenów. Ich podniesienie wpływa na poprawę stanu cery, paznokci i włosów. Włosy stają się gęstsze. Wzrost poziomu estrogenu powoduje, że włosy dłużej pozostają w fazie wzrostu swojego cyklu i ten stan utrzymuje się w zasadzie do końca ciąży. W innych przypadkach np. w braku równowagi hormonalnej, czy też po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, włosy mogą stać się cieńsze lub wypadać. Dlatego o kondycję włosów warto dbać od samego początku ciąży, by wzmacniać cebulki i stymulować je do wzrostu jeszcze zanim problem się pojawi” – wyjaśnia dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena.
Wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po kosmetyki dedykowane dla mam. Czy różnią się one od tych bez specjalnego przeznaczenia?
W okresie ciąży oraz karmienia piersią należy przede wszystkim wybierać kosmetyki przygotowywane z myślą o mamach i ich wzmożonych potrzebach. To dobra wskazówka dla przyszłych mam, bo wszelkie składniki w takim sprofilowanym kosmetyku będą pod tym kątem sprawdzone. Na przykład szampon i odżywka Dermena MAMA zawiera molekułę REGEN7, bezpieczną dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Ma ona witaminowe pochodzenie, poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszek włosowy. A jej działanie zostało potwierdzone w badaniach aplikacyjnych i dematologicznych – dodaje ekspert.
Przerzedzanie się włosów w okresie ciąży może być też spowodowane przez inne czynniki niż jedynie wahania poziomu hormonów. Dodatkowe bodźce mogące mieć na to wpływ, to między innymi stres związany ze zmianą życiowej sytuacji, choroby lub przyjmowanie niektórych leków.
Gdy maluszek pojawi się już na świecie
Nadmierne wypadanie włosów to kłopot, który dotyczy znacznej części kobiet na początku macierzyństwa. Wciąż w organizmie buzują hormony, pojawia się stres, a karmienie piersią sprawia, że organizm kobiety potrzebuje dodatkowego wsparcia. Jednak, gdy dziecko jest już na świecie, wiele młodych mam skupia się już tylko na nim, zapominając o tym, że nadal musi ze wzmożoną uwagą dbać o siebie, bo zdrowa i silna mama, będzie miała odpowiednią energię, by zatroszczyć się o noworodka.
Po porodzie poziom hormonów – progesteronu i estrogenu – gwałtownie spada do poziomu sprzed ciąży. Wówczas – zwykle w okresie około 2-4 miesięcy od porodu, zwłaszcza przy karmieniu piersią, może pojawić się nasilone wypadanie włosów. Niestety często ma to negatywny wpływ na kobiecą psychikę, która jest bardzo podatna na spadki nastroju, zwłaszcza w okresie połogu. By uniknąć pogorszenia samopoczucia, trzeba dbać nie tylko o bogatą w witaminy dietę oraz suplementację, ale także o kondycję skóry, ciała i włosów, które mogą być pozbawione blasku i wymagać wzmocnienia. W celu regeneracji warto nadal stosować kremy, szampony czy odżywki, najlepiej te sprawdzone i stosowane w okresie ciąży – mówi dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena. Ciągłość stosowania oraz regularność są niezwykle ważne i przynoszą widoczne efekty – dodaje.
To zrozumiałe i oczywiste, że młode mamy i kobiety w ciąży szukają kosmetyków bezpiecznych, sprawdzonych i skutecznych. Specjalnie dostosowanych do ich obecnych potrzeb. Jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim należy postawić na jakość, popartą badaniami.