Od 2 grudnia na antenę RMF Classic i platformę RMF Classic+ wróci kultowa akcja Najpiękniejsza Muzyka na Święta. To już trzynasta edycja inicjatywy, która szturmem podbiła serca polskich słuchaczy. O sentymentach, zmianach kulturowych i formacie, który pokochali Polacy, rozmawiamy z Pawłem Pawlikiem, Dyrektorem Programowym RMF Classic.
Inspiracje zza... oceanu
Choć dziś akcja Najpiękniejsza Muzyka na Święta to dobrze znany i lubiany przez słuchaczy format, jego początki nie były wcale łatwe. 12 lat temu, kiedy pojawił się pierwszy pomysł na zmianę grudniowej playlisty na świąteczną, Boże Narodzenie w Polsce było okresem wpisanym w jasne ramy czasowe. – Przygotowania do świąt ruszały często dopiero w połowie miesiąca, a widok w pełni przystrojonej choinki tuż po Wszystkich Świętych był czymś niespotykanym. Radio też trzymało się tych zasad, pilnowano tego, żeby nie „zepsuć“ słuchaczom tej wyjątkowej atmosfery – wyjaśnia Paweł Pawlik, dyrektor programowy RMF Classic. Jak wynika z badań[1], Polacy są mocno przywiązani do bożonarodzeniowych tradycji i z chęcią kultywują ważne dla naszej kultury zwyczaje, jak chociażby składanie sobie życzeń w Wigilię (98%), jedzenie tradycyjnych potraw (98%) czy przystrajanie choinki (96%). – Pomysł na wprowadzenie tak radykalnej zmiany na antenę był pewnego rodzaju eksperymentem radiowym, zainspirowanym rozwiązaniami, które świetnie sprawdzały się w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii. Tamtejsze stacje z powodzeniem grały świąteczne przeboje przez cały miesiąc, a my postanowiliśmy sprawdzić, jak takie rozwiązanie przyjmie się na polskim rynku radiowym – dodaje.
Nie tylko Mariah
I tak, w połowie grudnia 2012 roku, po raz pierwszy na antenie pojawiła się Najpiękniejsza Muzyka na Święta. – Oczywiście, ta pierwsza playlista została przez nas dobrana „na czuja“. Jednocześnie, od początku zależało nam bardzo, żeby utrzymać wyjątkowy klimat RMF Classic, którzy kochają nasi słuchacze. Od razu postanowiliśmy, że oprócz znanych i lubianych standardów, musimy włączyć też aranże, które dodadzą playliście odpowiedniego sznytu – wyjaśnia Paweł Pawlik. Przez lata kolejnych edycji repertuar ewoluował – Z biegiem czasu dodawaliśmy coraz to nowe pomysły. Dziś w audycjach usłyszeć można także np. jazzowe aranżacje, piosenki ze znanych filmów o świętach czy zimie w ogóle, a także nowości świąteczne, które pojawiają się na początku sezonu – dodaje.
Świąteczne Sentymenty
Radiowy eksperyment okazał się wielkim sukcesem. – Po latach możemy z dumą powiedzieć, że wprowadziliśmy na rynek unikatowe rozwiązanie, które nie tylko odpowiada na zmieniające się tradycje i zwyczaje Polaków, ale także świetnie wspiera regularną ofertę RMF Classic. Wielu z tych słuchaczy, którzy dołączają do nas w grudniu na świąteczne granie, są na tyle zaciekawieni i przywiązani do stacji po upływie tego miesiąca, że zostają z nami na dłużej – mówi Paweł Pawlik. W okresie, kiedy RMF Classic gra świąteczne przeboje, każdego dnia słucha go 662 tysiące osób, a w przeciętnym tygodniu 3,4 mln użytkowników[2]. Co roku w tym czasie stacja notuje coraz większe przyrosty liczby słuchaczy. Skąd wynika ten fenomen? – Z jednej strony to z pewnością zasługa starannie dobranego repertuaru, który prezentujemy na antenie. Takiego mixu różnorodnych świątecznych piosenek nie usłyszy się nigdzie indziej. Jednocześnie, obserwujemy też, że Polacy rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia coraz wcześniej. Z reakcji słuchaczy wiemy, że te numery, w których słychać dzwoneczki sań Mikołaja czy pruszący śnieg wprowadzają ich w cudowny, radosny nastrój, który buduje im tę świąteczną atmosferę w oczekiwaniu na Wigilię i Święta, a którego coraz częściej brakuje nam za oknem w postaci śniegu – dodaje ekspert.
Magia Świąt na nowo
W tym roku odbędzie się też kolejna edycja plebiscytu na najpiękniejszą świąteczną piosenkę. – To bardzo ciekawe, ale najczęściej ten plebiscyt wygrywają polskie piosenki – komentuje Paweł Pawlik. – Polacy mają duży sentyment do polskich świątecznych hitów, wśród nich króluje na pewno „Dzień jeden w roku“ Czerwonych Gitar, „Z kopyta kulig rwie“ Skaldów czy świąteczna płyta KAYAH – wyjaśnia. W tym roku plebiscyt potrwa od 2 do 26 grudnia. Słuchacze mogą online głosować na swój ulubiony utwór – do wyboru około 40 różnorodnych hitów. Zupełnie nowym rozwiązaniem, które pojawi się w tym roku będzie akcja „Wyśpiewaj święta w RMF Classic“, w ramach której słuchacze zaproponują różne lokalizacje w całej Polsce, gdzie pojawi się chór Cracow Singers. Zespół da wyjątkowe koncerty najpiękniejszych świątecznych przebojów w wykonaniu a capella. Szczegóły akcji pod linkiem: Wyśpiewaj Święta z RMF Classic! - RMF Classic
[1: Raport CBOS „Boże Narodzenie 2023”, grudzień 2023r.]
[2: RadioTrack Kantar Polska, Q4 2024]