Wraz ze zbliżającą się 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, coraz więcej stowarzyszeń i instytucji podejmuje działania na rzecz środowisk powstańczych i kombatanckich. Wyjątkowy hołd powstańcom okaże Fundacja Pomoc dla Weterana, która w sobotę, 23 lipca, w łódzkiej Manufakturze zorganizuje militarny Piknik, ze specjalnym udziałem Powstańców, weteranów i kilkudziesięciu organizacji wojskowych.
Fundacja, choć jest młodą organizacją, prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz podopiecznych: na co dzień otacza opieką żołnierzy, weteranów i kombatantów, zbierając potrzebne fundusze na ich leczenie, rehabilitację czy niezbędny sprzęt medyczny. Fundacja współpracuje także z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na Nowolipiu 22 w Warszawie, gdzie Powstańcy mogą liczyć na ciepły posiłek, niezbędną rehabilitację i troskliwą opiekę. Jak mówią przedstawiciele Fundacji, działania na rzecz powstańców przynoszą im wiele satysfakcji – Skupiliśmy się na ludziach, którzy walczyli i umierali dla nas. Podejmowali heroiczne decyzje w walce o wolność Polski. Tym, którzy przeżyli te tragiczne czasy należy się wieczna chwała i cześć, a od nas – wszelka pomoc i wsparcie. Powstańcy mają w nas wiernych przyjaciół, a pomaganie im to dla nas wielki zaszczyt – mówi Joanna Janik, prezes Zarządu Fundacji Pomoc dla Weterana. Dodatkowo, Fundacja zajmuje się także propagowaniem etosu żołnierza i szeroko pojętą edukacją. Przykładem takich działań jest właśnie Piknik Pomoc dla Weterana, który już w najbliższą sobotę, 23 lipca, odbędzie się w Łodzi.
Miejsce kolejnej edycji Pikniku zostało wybrane nieprzypadkowo – łódzka Manufaktura to miejsce z bogatą, prawie 150-letnią historią. Dziś znana jako jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych, w ubiegłym stuleciu była symbolem włókienniczej Łodzi, działając jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Poltex”. – Piknik jest imprezą rodzinną – zależy nam na tym, żeby całe rodziny mogły „dotknąć historii” i nie tylko obejrzeć najlepszy wojskowy sprzęt czy uzbrojenie, ale też spotkać się twarzą w twarz z żołnierzami i weteranami, którzy oddali swoje życie dla dobra ojczyzny. Chcemy propagować te patriotyczne idee, szczególnie w kontekście tak niebezpiecznej sytuacji za naszą wschodnią granicą – tłumaczy Janik.
Na rynku łódzkiej Manufaktury będzie można oglądać eskpozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, Policji, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych takich jak Stowarzyszenie B3 Be Free, Stowarzyszenia Rekonstrukcyjnego PARASOL czy Grupy Taktyczno-Rekonstrukcyjnej. To niepowtarzalna okazja, by z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe – m.in. 22-tonowego Rosomaka, quada Polaris, pirowóz, wóz opancerzony TUR V, drona WZL nr 1 czy roboty saperskie. A skoro piknik militarny, to nie zabraknie także różnego rodzaju broni, odzieży taktycznej, umundurowania, pojazdów przystosowanych do warunków bojowych, symulatorów lotów, a nawet… psów pracujących! Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej zaprezentuje pokaz musztry psa bojowego, a trenerzy K9 opowiedzą, jak pracuje się z psem z tak silnym instynktem obronnym. Z kolei Strażnicy Miejscy z Animal Patrol przedstawią pokaz reanimacji na… psim fantomie.
Na Pikniku pojawią się także goście specjalni: kilkunastoosobowa grupa Powstańców Warszawskich, a wśród nich m.in. major Wojska Polskiego w stanie spoczynku Leszek Żukowski, ps. Antek, były prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, a także grupa powstańców, którzy obecnie mieszkają w Łodzi: ppor. Barbara Mazurkiewicz ps. Muszka, sanitariuszka i łączniczka w powstaniu, płk. Włodzimierz Pajdowski ps. Niemen, żołnierz AK, uczestnik akcji Kedywu i akcji „Burza”, a także Gryzelda Dudzińska ps. Zela, żołnierka Szarych Szeregów, uczestniczka akcji tzw. Małego Sabotażu. To będzie wyjątkowa okazja do spotkania z bohaterami tamtych czasów, a także możliwość posłuchania ich niezwykłych historii i wojennych losów. To szczególnie ważne w kontekście zbliżającej się 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Całe wydarzenie uświetni występ Orkiestry Wojskowej z Radomia. Na co dzień występująca tylko na uroczystościach Państwowych, Orkiestra da wyjątkowy pokaz musztry paradnej w hołdzie powstańcom.
Poza tym, na rynku pojawią się także stoiska grup i stowarzyszeń żołnierskich, a wśród nich m.in. Stowarzyszenie Służb Antyterrorystycznych IZER, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, koło nr 40, 9. Łódzka Brygada Ochrony Terytorialnej, Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” czy 32. Baza Lotnictwa Taktycznego. Nie zabraknie także uczelni wojskowych, które szkolą przyszłą kadrę. Fundacja zachęca do odwiedzenia ich stoiska i sprawdzenia, czy kariera wojskowa jest Wam pisana. Czekać na Was będą m.in. Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna czy Akademia Sztuki Wojennej.