Manufaktura strategię budowania społecznej odpowiedzialności biznesu wpisała w core codziennej działalności tego obiektu już od samych narodzin projektu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Znając swoją rolę w rozwoju miasta i mieszkańców, od lat realizuje szereg działań z zakresu CSR, dając lokalnej społeczności realne wsparcie. W jaki sposób?
Manufaktura od lat pokazuje, że chce i umie aktywnie angażować się w życie łodzian. To miejsce, które w świadomości mieszkańców pełni funkcję tętniącego serca miasta. Jest czymś więcej niż centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym – na jego terenie kultura łączy się z rozrywką, a świat handlu przeplata z ofertą gastronomiczną i usługową. Ważną funkcję miastotwórczą pełni rynek Manufaktury, będący miejscem setek wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych – w 2017 roku oficjalnie ogłoszono go Rynkiem Włókniarek Łódzkich, dla upamiętnienia włókniarek pracujących w dawnych zakładów włókienniczych, które działały tu przez blisko 100 lat.
Ludzie Fabryki – przeszłość wciąż żywa
O historii nie zapomniano także w innych aspektach działalności Manufaktury. Wiele pokoleń łódzkich włókniarzy i włókniarek budowało siłę imperium Izraela Poznańskiego, a potem Zakładów „Poltex”. Wraz z upadkiem fabryki, a potem pierwszymi pomysłami na zagospodarowanie pofabrycznych terenów, wielu byłych pracowników obawiało się, że włókiennicza przeszłość bezpowrotnie odejdzie w zapomnienie. Szczęśliwie, pomysłodawcy Manufaktury, już na etapie projektowania kompleksu, uwzględnili miejsce, które zachowa tradycje i historie miejsca. Tak powstało Muzeum Fabryki – wyjątkowa przestrzeń, w której można poznać dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, a nawet technikę produkcji tkanin i codzienną pracę robotników. Na wystawach zachowane są archiwalne zdjęcia, dokumenty, plany architektoniczne, ale także próbki surowców i produktów fabryki. Zabytkowe krosna, uruchamiane na czas zwiedzania, dają namiastkę huku fabrycznych maszyn i pozwalają, choćby w wyobraźni, przenieść się do XIX-wiecznej Łodzi.
- Muzeum jest niezwykle ważnym punktem na mapie Manufaktury, od którego wielu turystów rozpoczyna pobyt w centrum. Tu można nie tylko poczuć ducha dawnej fabryki, ale także podziwiać rynek z tarasu na dachu i dowiedzieć się, jakie funkcje niegdyś pełniły zabytkowe budynki, w których dziś działają restauracje, sklepy i rozrywka – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.
Manufaktura gra w zielone
Dziś, gdy zmiany klimatu są zauważalne i tak wiele mówi się o konieczności podjęcia konkretnych kroków dla planety, Manufaktura działa w obszarze ekologii od wielu lat. Teraz, zebrane w jedną koncepcję Manufaktury Dobrej Energii liczne działania proekologiczne, kieruje do wszystkich grup swoich gości.
W Manufakturze regularnie organizowane są warsztaty i pokazy dla dzieci we współpracy z licznymi organizacjami NGO oraz instytucjami miejskimi, np. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania uczyło najmłodszych prawidłowej segregacji śmieci, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji tłumaczył – nie tylko dzieciom – co nie powinno lądować w toalecie. W strefie Qulinarium regularnie organizowane są kulinarne warsztaty w duchu zero waste.
Ogromnym wyzwaniem dla zarządców obiektu była niewielka ilość zielni – to m.in. zgłaszali goście Manufaktury biorący udział w badaniach opinii na terenie centrum. Dlatego w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych nasadzeń, wśród nich drzewa tlenowe, które szczególnie w gęsto zabudowanej tkance miejskiej są niezwykle wartościowym elementem zielonego krajobrazu. Nowością jest urokliwa łąka kwietna, posadzona wspólnie z włodarzami Łodzi wiosną 2022.
Ekoinicjatywy podjęto także w obszarze zarządzania obiektem: warto wymienić tu chociażby zwiększenie efektywności wentylacji i klimatyzacji czy wymianę całego oświetlenia na LED (proces trwał aż 3 lata i zmniejszył zużycie energii na oświetleniu o 30%), a także najnowszą – olbrzymią inwestycję w farmę fotowoltaiczną. W ramach projektu wartego 3 miliony złotych, na dachu galerii handlowej zamontowanych zostanie 1 219 paneli słonecznych, które będą w stanie pokryć do 45% zapotrzebowania na energię części wspólnych budynku galerii handlowej. Pozyskana w ten sposób energia elektryczna będzie używana m.in. do zasilania systemu klimatyzacji i wentylacji, produkcji wody lodowej do klimatyzacji czy zasilania schodów, wind i chodników ruchomych. Dodatkowo, z instalacji fotowoltaicznej będą zasilane stacje ładowania samochodów elektrycznych. Także Manufaktura Dobrej Energii to nie tylko hasło metaforyczne, ale i dosłowne!
Tu dobrze nieść pomoc
Manufaktura od lat znana jest także z działalności charytatywnej. To tutaj od 17 lat organizowany jest łódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab w Manufakturze jest jednym z największych w Polsce, a jego niesamowite zaangażowanie w zbiórkę przekłada się na coraz wyższe wyniki. Kompleks znany jest też ze współpracy z Fundacją Fun&Drive, której w maju tego roku, dzięki hojności gości Manufaktury, udało się zakupić pierwszą w Polsce kontenerową karetkę neonatologiczną. Obecnie wolontariusze kontynuują zbiórkę, która ma wyposażyć unikatowy ambulans w niezbędny specjalistyczny sprzęt dla wcześniaków.
Od lat Manufaktura współpracuje też z lokalnymi fundacjami i NGO-sami, wybierając jednego partnera w roku, którego wspiera przez 12 miesięcy, umożliwiając zbiórki na terenie obiektu i organizując wspólnie wydarzenia. Wśród instytucji, które przez 16 lat funkcjonowania Manufaktury, współpracowały z obiektem są m.in. Fundacja JiM, Fundacja Mała Straż, Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka, Fundacja Proem.
W dobie coraz większej świadomości dotyczącej autyzmu, nie można pominąć innej długofalowej współpracy Manufaktury, z Fundacją JiM. W ramach działań, zorganizowano pierwsze obchody Światowego Dnia Autyzmu, prowadzono wspólne projekty edukacyjne, a wreszcie także wprowadzono tzw. ciche godziny. Raz w tygodniu, centrum wycisza muzykę w częściach wspólnych galerii handlowej, wygasza duże ekrany, a do akcji przyłączyli się także wybrani najemcy. Dzięki temu, osoby w spektrum autyzmu, mogą robić zakupy czy po prostu spędzać czas w kompleksie w bardziej przyjaznych sobie warunkach.
Koncepcja Manufaktury Dobrej Energii jest więc rozbudowaną strategią obejmującą liczne obszary CSR i ESG, pokazując dobitnie, że współczesne centrum handlowo-rozrywkowe powinno być czymś więcej niż tylko przestrzenią spędzania wolnego czasu.