W połowie maja na Rynku Włókniarek Łódzkich uroczyście zaprezentowano specjalistyczną karetkę neonatologiczną kupioną na potrzeby województwa łódzkiego przez Fundację Fun&Drive. Wówczas w prezentacji brał udział Ben Collins, z kultowego programu Top Gear. Jednak to nie koniec – obecnie trwa zbiórka funduszy na wyposażenie pojazdu. Ta długofalowa akcja charytatywna doskonale wpisuje się w projekt Manufaktura Dobrej Energii, łączącego działania prospołeczne, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat w Manufakturze.
Karetka neonatologiczna, którą przekazano Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, to pierwszy tego typu pojazd w Polsce, bo to tzw. karetka kontenerowa. Ambulans kontenerowy typu „N” różni się od klasycznej karetki wieloma aspektami: przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo nie tylko małym pacjentom, ale także ratownikom i ma ponad 100-krotnie lepszą izolację termiczną. Co ważne, budowa karetki pozwala na dostęp do przewożonego pacjenta z trzech stron, co jest nieosiągalne w klasycznych pojazdach. Przestronne wnętrze przekłada się na szybkość i komfort pracy załogi. Dodatkowo, atutem kontenerowego ambulansu jest też trwałość zabudowy – nawet do 15 lat – i możliwość zamontowania „paki” na innym podwoziu w ciągu 48 godzin.
Zbiórka na karetkę trwała w Manufakturze blisko 3 lata, a prowadziła ją Fundacja Fun&Drive. Darczyńcy przekazywali datki korzystając z charytatywnych przejażdżek samochodami z najwyższej półki. Były to m.in. modele z najnowszej generacji Tesli, zabytkowy Jaguar E-Type, Maserati Gran Turismo, BMW M4 competition z 450-konnym silnikiem czy Maclaren MP412C z silnikiem 650 koni. Działał też tor do driftu, organizowane były aukcje na Allegro, a datki do puszki zbierano także podczas wydarzeń w Manufakturze.
Po oficjalnej prezentacji karetki i przekazaniu jej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, zbiórka trwa nadal – cały czas można wybrać się na krótką wycieczkę wyjątkowym samochodem, dołączyły inne atrakcje: symulatory wyścigów oraz gigantyczna gra w statki. Od maja udało się już pozyskać ponad 66 tys. zł, za które kupiono pierwsze elementy wyposażenia: dwie specjalistyczne lodówki oraz hydrauliczną podstawę.
Akcję kupna i wyposażenia karetki wspierają także gwiazdy i influencerzy. Do zbiórki zachęcali dotychczas: Marcin Prokop, youtuberki i influencerki, m.in. Red Lipstic Monster oraz Richard Hammond – brytyjski dziennikarz i jeden z byłych prezenterów popularnego programu telewizyjnego „Top Gear”, a także Jose Kolekcjoner. W ostatnim czasie do zbiórki dołączyła firma Amazon, mobilizując przy tym swoich pracowników. Za każdy przejechany na stacjonarnym rowerze kilometr firma wpłaci na fundację 1 euro.
Zbiórka na zakup i wyposażenie karetki to jedna z największych akcji charytatywnych w Manufakturze. Prowadzona jest w ramach dużego projektu Manufaktura Dobrej Energii, który to projekt łączy działania z obszarów CSR i ESG prowadzone w przeszłości i obecnie w Manufakturze. – To jeden z ważnych, długofalowych projektów, w które jest zaangażowana Manufaktura. Uczestniczymy w zbiórce funduszy na pojazd, który będzie służył latami i realnie niósł pomoc. Robimy wiele dla społeczności lokalnej od początku istnienia Manufaktury. Teraz przyszedł czas, by pokazać skalę tych działań i je podsumować. Są to nie tylko działania charytatywne, które od początku są bardzo ważne dla Manufaktury, ale także aktywności związane z ochroną klimatu, edukacją najmłodszych, a nawet zarządzeniem obiektem. Wszystko to pod jednym hasłem: Manufaktura Dobrej Energii – informuje Anna Grajcarek, odpowiedzialna za strategię Manufaktury Dobrej Energii.
W planach są kolejne aktywności, m.in. kontynuacja działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, warsztaty kuchni zero waste i wiele innych.
Właściciel
Właścicielem Manufaktury jest Union Investment Real Estate GmbH – wiodąca międzynarodowa firma inwestycyjna specjalizująca się w otwartych funduszach nieruchomości dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Model biznesowy Union Investment bazuje na ponad 50 latach doświadczeń w branży nieruchomości oraz eksperckim know-how w zakresie zarządzania aktywami. Obecnie Union Investment zarządza aktywami o wartości 32 miliardów euro w ponad 840 nieruchomościach komercyjnych i mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 8,4 mln. mkw.
Zarządca
APSYS jest jednym z wiodących operatorów branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i we Francji. Spółka realizuje działania w segmencie nieruchomości handlowych, projektach mixed-use, inwestycjach mieszkaniowych oraz w obszarze zarządzania powierzchniami biurowymi. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości.
Wszystkie projekty realizowane są zgodnie z ideą „Making cities vibe” – ożywiania przestrzeni miejskiej, kreowania wyjątkowych doświadczeń oraz dbania o zrównoważony rozwój miast. Apsys Polska łączy profesjonalizm z szacunkiem do tradycji, historii miejsca, jego otoczenia oraz odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną. Biorąc pod uwagę specyfikę danej lokalizacji, tworzy innowacyjne projekty „szyte na miarę”, w harmonii z miastem i potrzebami jego mieszkańców, uwzględniające specyfikę danego miejsca, kontekst społeczny oraz środowisko naturalne.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy wszystkie działania, niezależnie od wielkości i lokalizacji poszczególnych nieruchomości, są dopasowane do potrzeb klienta.
Do największych inwestycji firmy należą Manufaktura w Łodzi oraz Posnania w Poznaniu. APSYS Polska zarządza obecnie ponad 1 000 000 mkw. GLA w 23 obiektach handlowych zlokalizowanych w 18 największych miastach w kraju oraz biurowcem Arkada Business Park w Bydgoszczy i kompleksem biurowym React zlokalizowanym w centrum Łodzi. Apsys prowadzi także inwestycję mieszkaniową - Solea Mieszkania przy Wyścigach na warszawskim Mokotowie.