Beko Europe pomyślnie osiągnęło porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych dotyczące planowanej restrukturyzacji zakładu lodówek we Wrocławiu oraz zakładów w Łodzi. To porozumienie stanowi konstruktywny rezultat dialogu opartego na empatii, mającego na celu ochronę interesów pracowników w tej fazie przejściowej.
Chcemy podziękować przedstawicielom pracowników i związkom zawodowym za konstruktywny dialog i prawdziwe zaangażowanie, które umożliwiły osiągnięcie tych porozumień. Zdajemy sobie sprawę, że cały ten proces jest trudny, ale konieczny, aby umocnić trwałą bazę operacyjną w Polsce, szczególnie poprzez wzmocnienie kluczowych działań produkcyjnych w zakładach w Radomsku i Wrocławiu.
Francesco Celentano, Prezes Zarządu Beko Poland Manufacturing sp. z o.o.
Powyższe warunki wynikają z naszego zaangażowania w łagodzenie skutków koniecznych zwolnień oraz zapewnienia pracownikom wsparcia w celu ułatwienia im przejścia przez ten trudny okres zawodowy. Naszym priorytetem pozostaje odpowiedzialne podejście do procesu restrukturyzacji, z pełnym poszanowaniem praw pracowników i troską o dobro osób dotkniętych tymi zmianami. Staramy się zapewnić najlepsze możliwe wsparcie i warunki odejścia wszystkim zaangażowanym w ten proces.
Mirosława Jachym-Krupa, Dyrektor ds. Zarządzania Personelem, Northern Area Beko Europe
Po intensywnych i wymagających negocjacjach udało się wypracować porozumienie, które stanowi bardzo duże wsparcie finansowe dla pracowników, którzy odejdą w ramach tego procesu. Zgodnie z ustaleniami, zwalniani pracownicy otrzymają odprawy na poziomie znacznie przewyższającym ustawowe minimum. To porozumienie jest wyrazem szacunku dla ich wieloletniej pracy oraz docenieniem ich wkładu w rozwój zakładu. Wyrażam szczególne uznanie dla Zarządu Beko Poland Manufacturing Sp. z o.o., który wykazał się otwartością i zrozumieniem sytuacji pracowników oraz zgodził się na wyjątkowo korzystne warunki odpraw. Jednocześnie pragnę podkreślić rolę zespołu negocjacyjnego, który przyczynił się do sprawnego i merytorycznego przebiegu rozmów.
Krzysztof Domagała, Przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu
Treść porozumienia może posłużyć jako przykład dla innych pracodawców i związków zawodowych w Polsce, wyznaczając wysokie standardy współpracy w sytuacjach wymagających restrukturyzacji. Mam nadzieję, że zainspiruje to do odpowiedzialnego podejścia do dialogu społecznego na szczeblu krajowym i lokalnym.
Wiesław Przybyłek, Przewodniczący MNSZZ OPZZ we Wrocławiu
Po trudnych i intensywnych negocjacjach udało nam się wraz z Pracodawcą osiągnąć porozumienie. Pracownicy zwalniani w procesie zwolnień grupowych otrzymają odprawy na zadawalającym poziomie, który pozwoli na zabezpieczenie ich w tym trudnym okresie. Dziękuję całemu zespołowi negocjacyjnemu za ciężką i merytoryczną pracę na rzecz osiągniętego porozumienia.
Sebastian Grabarczyk, Przewodniczący mZK MSZZ "Solidarność"
Choć proces negocjacji był wymagający, udało nam się dojść do porozumienia, które jest zadowalające dla załogi. Wielu pracowników było związanych z zakładem przez długi czas i będzie to dla nich trudna zmiana, by odnaleźć się na nowo na rynku pracy. Wypracowane porozumienie pozwala jednak z nieco większym optymizmem patrzyć w przyszłość.
Sławomir Owczarek, Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Wytwórców AGD na Łódź i Radomsko.
O firmie Beko Europe
Beko Europe jest wiodącą firmą w sektorze urządzeń gospodarstwa domowego, zaangażowaną w poprawę życia naszych klientów dzięki szerokiej gamie innowacyjnych i zrównoważonych produktów i rozwiązań do domu.
Została założona w 2024 roku w wyniku porozumienia między firmami Arçelik i Whirlpool, gdzie Arçelik posiada 75% udziałów, a Whirlpool 25%. Firma korzysta z ponad 60-letniego doświadczenia i innowacyjności w branży urządzeń AGD.
Zatrudniając ponad 20 000 pracowników, Beko Europe posiada 69 spółek zależnych i 11 zakładów produkcyjnych w Europie, zlokalizowanych w Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech; Wrocław, Radomsko i Łódź w Polsce; Poprad na Słowacji; Yate w Wielkiej Brytanii; oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii, z roczną zdolnością produkcyjną wynoszącą około 24 milionów urządzeń.