Beko, jako największy producent AGD w Europie i jedyna firma z tej branży, podpisała Deklarację Antwerpską, która wspiera działania na rzecz silniejszego europejskiego przemysłu i większej konkurencyjności, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój.
Europa potrzebuje odważnej, opartej na inwestycjach strategii przemysłowej oraz ram regulacyjnych, które umożliwią firmom rozwój. Clean Industrial Deal to kluczowy moment dla przyszłości europejskiego przemysłu. Jednak musi on spełnić swoją obietnicę uczynienia Europy liderem w dziedzinie ekologicznych i konkurencyjnych gałęzi przemysłu – bez narażania naszej bazy produkcyjnej. Komisja Europejska powinna wykorzystać tę okazję, by dostrzec pełen krajobraz europejskiego sektora przemysłowego i uznać rolę, jaką sektor AGD może odegrać jako strategiczny filar europejskich ambicji klimatycznych i przemysłowych. Przemysł AGD jest kluczowym sektorem – nie tylko jako znaczący pracodawca i motor innowacji, ale także jako katalizator odporności łańcucha dostaw oraz bezpośredni czynnik poprawy efektywności energetycznej w każdym gospodarstwie domowym w UE. Urządzenia energooszczędne to jeden z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na redukcję emisji, obniżenie rachunków za energię i wsparcie transformacji energetycznej. Aby przyspieszyć drogę do neutralności klimatycznej, UE powinna zwiększyć wsparcie dla tej branży poprzez mobilizację zachęt inwestycyjnych oraz zapewnienie równych warunków konkurencji w handlu międzynarodowym.
Hakan Bulgurlu, CEO Beko
Podczas gdy wiele firm staje przed wyborem między zyskiem a odpowiedzialnością, Beko jest dowodem na to, że zrównoważone podejście ma sens biznesowy. Już teraz wykazujemy się przywództwem w zakresie innowacji zrównoważonych – nasze produkty oszczędzają energię, redukują odpady i są zgodne z założeniami Zielonego Ładu. Jednak nie możemy osiągnąć sukcesu w pojedynkę. Chcielibyśmy, aby Europa przeszła od reaktywnych polityk do proaktywnych inwestycji w sektor przemysłowy. Ukierunkowane zachęty dla rozwoju energii odnawialnej, infrastruktury produkcyjnej i zrównoważonego rozwoju produktów odegrają kluczową rolę w zapewnieniu konkurencyjnej przyszłości UE.
Hakan Bulgurlu, CEO Beko
O firmie Beko
Beko to międzynarodowa firma zajmująca się produkcją sprzętu AGD, posiadająca silną pozycję globalną. Działa poprzez spółki zależne w ponad 55 krajach, zatrudniając ponad 50 000 pracowników oraz posiadając zakłady produkcyjne w różnych regionach, w tym w Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Beko zarządza 22 markami, które są własnością firmy lub wykorzystywane na podstawie ograniczonej licencji (Arçelik, Beko, Whirlpool*, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston*, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi*, Voltas Beko, Singer*, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis, Polar).
Firma Beko stała się największym producentem dużego sprzętu AGD w Europie pod względem udziału w rynku (na podstawie wolumenów sprzedaży) i osiągnęła skonsolidowany obrót w wysokości 10,6 miliarda euro w 2024 roku. Na całym świecie Beko posiada 30 centrów badawczo-rozwojowych i projektowych, w których pracuje ponad 2 300 naukowców. Firma zgłosiła do tej pory ponad 3 500 międzynarodowych wniosków patentowych.
Beko uzyskało najwyższą ocenę w globalnym rankingu S&P Corporate Sustainability Assessment (CSA) w kategorii DHP Household Durables przez szósty rok z rzędu (według wyników z 22 listopada 2024 r.). Firma została również włączona do Indeksów Zrównoważonego Rozwoju Dow Jones przez ósmy rok z rzędu.**
Beko kieruje się wizją: Szacunek dla świata, uznanie na całym świecie
*Ograniczona licencja w określonych jurysdykcjach.
*Dane przedstawione dotyczą spółki macierzystej Beko, Arçelik A.Ş.
Osoba do kontaktu:
Zygmunt Łopalewski, BEKO Europe +48 602 630 007