Polacy pytani o to, jak często badają swój wzrok, w prawie 60% deklarują wizyty u specjalisty raz na rok lub dwa. Jednocześnie według wyników raportu „Polak z wadą wzroku”, dla 65% respondentów najczęściej deklarowanym wyborem przy badaniu wzroku jest kontrola u lekarza okulisty. Więcej szczegółów na temat wyników badania zdradza i komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Nie częściej niż raz na rok
Powyższe wyniki pokazują, że zdecydowana większość z nas właściwie troszczy się o zdrowie swoich oczu. Jeśli nie mamy stwierdzonej wady wzroku, badanie kontrolne faktycznie powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Po 40. roku życia wskazane jest wykonać takie badania już raz na rok. Co prawda w dalszym ciągu trafiają się pacjenci, którzy pojawiają się po 5, 7 czy 10 latach, jednak nie stanowią większości. Żyjemy w czasach, w których nasz wzrok jest wystawiony na ciągłe zagrożenia, głównie przez spopularyzowanie ekranów LED oglądanych w bliży. Takie wyświetlacze emitują światło niebieskie, szkodliwe dla struktury ludzkiego oka, a mamy z nimi kontakt codziennie i to bardzo blisko naszej twarzy, np. w telefonach, tabletach czy laptopach. Jeśli tylko zaobserwujemy problemy z widzeniem, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Często mała wada skorygowana w odpowiednim czasie nie przysporzy dużych problemów, natomiast zaniedbana może eskalować w przyszłości do dużo poważniejszego kłopotu.
Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
O kim pomyślimy w pierwszej kolejności?
Czy zawsze musimy udać się do lekarza okulisty? Niekoniecznie, lecz nasza niewiedza powoduje, że taka myśl pojawia się jako pierwsza, co pokazują powyższe dane. Gdybyśmy wiedzieli, że podstawową poradę otrzymamy od optyka w salonie optycznym, i to bez oczekiwania w kolejkach, to prawdopodobnie wynik ankiety byłby nieco inny. Optyk po krótkim wywiadzie zaprosi nas do gabinetu do optometrysty. W profesjonalnych salonach już na tym etapie specjaliści dokonają odpowiednich pomiarów związanych z wadami wzroku. Jeśli zajdzie taka potrzeba (podejrzenie choroby oczu), optyk lub optometrysta skierują nas dalej, np. do lekarza okulisty. Co więcej, standardowa droga do okulisty z reguły wymaga skierowania, natomiast do profesjonalnego salonu optycznego możemy wybrać się w każdym momencie. Warto przy tej okazji wyjaśnić różnicę pomiędzy okulistą a optometrystą. Okulista to specjalista w zakresie diagnozowania i leczenia chorób oczu. Również zajmuje się dobraniem korekcji okularowej. Optometrysta natomiast jest specjalistą w zakresie diagnozowania i kompensowania wad wzroku. Jest to podstawowy zawód w zakresie doboru okularów. Optometrysta również rozpoznaje odstępstwa od normy w zakresie chorób oczu i w razie potrzeby kieruje do okulisty.
Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej