Często wydaje nam się, że brak jednego czy dwóch zębów, szczególnie tylnych to niewielki problem. Gdy musimy je usunąć, z reguły aż tak się tym nie martwimy – „przecież brakującej szóstki czy siódemki nie widać”. Ale czy zostawienie luki po wyrwanym zębie to na pewno dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Konsekwencji jest naprawdę wiele. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków, znacznemu osłabieniu ulega też funkcja żucia a pozostałe zęby staja się mocno przeciążone i narażone na starcie czy nawet utratę – ostrzegają eksperci Medicover Stomatologia.
Brak jednego lub kilku zębów niesie groźne konsekwencje?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że brakujące zęby nie tylko negatywnie wpływają na nasz wygląd, ale także na zdrowie. Nawet ubytek jednego zęba może sprawić, że inne zęby „poszukując kontaktu” zaczną się przesuwać. To może prowadzić do wad zgryzu, a nawet do wad wymowy (np. seplenienia).
Jeśli naturalny układ zębów ulega zaburzeniu, dochodzi do przeciążenia innych, zdrowych zębów, co może skutkować ich ścieraniem, pękaniem, a nawet kruszeniem. Pamiętajmy przy tym, że przesuwaniu zębów może towarzyszyć podobny dyskomfort, jaki odczuwają osoby noszące aparaty ortodontyczne.
Pacjenci powinni wiedzieć, że brak choćby jednego zęba może doprowadzić do przeciążenia pozostałych – zarówno sąsiadujących, jak i tych przeciwstawnych. Na przestrzeni miesięcy lub lat prowadzi to do przemieszczeń zębowych, nazywanych w piśmiennictwie fenomenem Popov’a-Godon’a, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo–żuchwowych. Braki w uzębieniu wpływają ponadto niekorzystnie na estetykę twarzy, w tym głównie na kontur policzków oraz ust. Odpowiednio odtworzone uzębienie nadaje twarzy młodszy i atrakcyjniejszy wygląd
Dr Jakub Bargiel, implantolog, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Medicover Stomatologia Kraków
Czy brak zębów może wpływać na wagę?
Jakie możliwości w uzupełnianiu ubytków zębowych daje nam współczesna stomatologia? Rozwiązań jest wiele, a wybór odpowiedniej metody powinien zostać indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego pacjenta po szczegółowej konsultacji z lekarzem.
Uśmiech z pełnym uzębieniem – jak o niego zadbać?
Gałęzią stomatologii zajmującą się jak najwierniejszym odtworzeniem brakujących tkanek w obrębie jamy ustnej jest protetyka. Wszelkie zabiegi takie jak wykonanie protez ruchomych, stałych czy wstawienie implantów zębowych mają na celu odbudowanie uzębienia pacjenta.
Protetyka – sprawdzone metody na przywrócenie pełnego uśmiechu
Współczesna stomatologia daje nam absolutnie fenomenalne możliwości uzupełnienia brakującego uzębienia i kompleksowych metamorfoz uśmiechów. Nieustannie korzystamy z najlepszych zdobyczy technologicznych i to nasi pacjenci utwierdzają nas w przekonaniu, że to właściwy i jedynie słuszny kierunek. Pracujemy na najlepszych implantach, które dostępne są obecnie na rynku i z powodzeniem wszczepiamy ich ponad sto rocznie.
Dr Tomasz Śmigiel M.Sc. z kliniki Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia
Implant zębowy to bardzo trwały, sztuczny zamiennik korzeni zębów. Najczęściej jest to tytanowa lub cyrkonowa malutka śrubka o długości od kilku do kilkunastu milimetrów, którą w trakcie zabiegu chirurgicznego wprowadza się do szczęki lub żuchwy. Implant ma kształt bioniczny – czyli najbardziej zbliżony do naturalnego korzenia zęba. Jego zadaniem jest odtworzenie naturalnego uzębienia, którego brakuje w jamie ustnej pacjenta. Implant zastępuje więc korzeń zęba, na którym można odbudować koronę, osadzić most lub zamocować protezę. Jest to rozwiązanie trwałe, komfortowe i bardzo estetyczne, pozwalające przywrócić atrakcyjny wygląd twarzy.
Lek. stom. Patryk Kononowicz, implantolog w Medicover Stomatologia Gdańsk