Nie bój się prosić o pomoc
Po diagnozie postawionej przez lekarza, warto zapoznać się z możliwościami wsparcia, odpowiednimi dla kolejnych etapów choroby. Istotne jest zaplanowanie opieki długofalowo. Da nam to poczucie bezpieczeństwa i pozwoli reagować od razu na zmieniającą się sytuację. Będąc opiekunem, łatwo zacząć definiować swoje życie przez pryzmat opieki nad chorym. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do chronicznego przemęczenia. Nie pozostawiając sobie przestrzeni na odpoczynek, opiekun prędzej czy później będzie miał poczucie ogromnego obciążenia i zmęczenia, a to może prowadzić go do chorób czy depresji.
Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior
Szukaj wsparcia
Możliwość uzyskania porady czy wymiany doświadczeń z innymi staje się niezwykle ważna i pomocna w zrozumieniu tego, co nas spotyka. Dzięki rozmowom można się przekonać, że nie jesteśmy osamotnieni w swoich emocjach. Dlatego gorąco zachęcam: warto już na początku poszukać grup wsparcia działających w okolicy lub – jeśli nie ma takiej możliwości – analogicznych form przez telefon lub w Internecie (portale informacyjne, strony www instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się tematem i dedykowane telefony zaufania, grupy na Facebooku czy fora tematyczne). Świetnie mogę się sprawdzić także blogi. Każdy rodzaj kontaktu z innymi osobami w podobnej sytuacji, będzie dla opiekunów nieocenioną pomocą. A będzie ona bardzo potrzebna, ponieważ porozumienie się z chorym z czasem będzie coraz trudniejsze.
Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior
Jak się komunikować z chorym?
- Mów spokojnie, powoli i wyraźnie. Bądź cierpliwy - osoby chore na Alzheimera często zadają te same pytania, mają też trudność w rozumieniu poleceń i znaczenia słów. Bardzo ważny jest sposób w jaki do nich mówimy - podniesiony ton wypowiedzi może chorego zdenerwować.
- Nie zaprzeczaj wersji zdarzeń chorego, nie wyprowadzaj go na siłę z błędu. Osoby chore na Alzheimera zapominają, dlatego nie chcąc doprowadzać do kryzysu, najlepiej odpowiadać wymijająco, albo odwrócić uwagę chorego od tematu.
- Udzielaj konkretnych informacji i unikaj pytań otwartych. Im prostsze komunikaty tym łatwiej będzie uzyskać zamierzony efekt.
- Nie dyskutuj – odwracaj uwagę. Jeżeli chory próbuje zrobić coś, co może okazać się dla niego niebezpieczne, najlepiej przekierować jego zainteresowanie na inny temat. Jak to zrobić? Zamiast zwracać mu uwagę, że nie może sam wychodzić, spróbuj powiedzieć: „Zanim wyjdziesz czy mogłabyś posegregować pranie?”
Pamiętajmy, że mimo choroby i coraz większej liczby ograniczeń, chory chce się czuć samodzielny. Dlatego, w miarę możliwości, warto pozostawić mu wybór, choćby w prostych kwestiach. Druga zasada, którą warto się kierować, to skupienie się na mocnych stronach – nie pokazujmy seniorowi tego, czego już nie potrafi wykonać - lepiej skupić się na tym, z czym wciąż sobie radzi.
Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior
Medicover Senior jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Firma powstała w 2014 roku jako odpowiedź na rosnącą potrzebę objęcia pacjentów powyżej 67 roku życia formami wsparcia, które wykraczają poza standardowe pakiety opieki medycznej. Specjalizuje się w organizacji najwyższej jakości opieki domowej i stacjonarnej dla osób starszych. Firma oferuje klientom szeroki wachlarz usług opiekuńczych: opiekę domową (w tym pomoc asystentów i opiekunów osób starszych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i lekarzy), opiekę dzienną (w szczególności dla osób niesamodzielnych, cierpiących na demencję i Alzheimera) oraz opiekę stacjonarną w Domu Opieki Józefina w Józefowie pod Warszawą, a także w Willi Wiosenna w Święcicach. Medicover Senior opiera się na najlepszych międzynarodowych standardach i praktykach. Dom seniora Józefina jest pierwszym domem opieki w Polsce, który przeprowadził certyfikację zgodnie z wytycznymi Swedish Care International. Firma systematycznie poszerza naszą ofertę, szuka nowych rozwiązań w trosce o zdrowie, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa seniorów i ich rodzin.