Śmiało możemy mówić, że problemy z próchnicą to niemal epidemia. Szczególnie wśród dzieci statystyki nie napawają optymizmem. Blisko 100% czterdziestolatków i ponad 90% 7-latków ma próchnicę – alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Z czego to wynika? Dieta bogata w cukier, niewłaściwa higiena jamy ustnej i rzadkie wizyty u stomatologa to podstawowe przyczyny. Pamiętajmy, że próchnica to choroba całego organizmu, dlatego w trosce o zdrowie nasze i naszych dzieci – nie zapominajmy o regularnym odwiedzaniu dentysty na wizytach kontrolnych. A co z próchnicą, której nie widać gołym okiem? Jak się przed nią chronić odpowiada ekspert lek. dent. Beata Moritz, Medicover Stomatologia Puławska.
Problem próchnicy wśród Polaków - zarówno dorosłych, jak i dzieci czy młodzieży to prawdziwa plaga. Z przeprowadzanych badań wynika, że próchnica dotyczy już co drugiego trzylatka oraz nawet 80 proc. dzieci w wieku siedmiu lat. Niestety, z wiekem problem nie mija, a nawet przybiera na sile – niemal połowa osób po 35. roku życia nie posiada pełnego uzębienia. Jakie są tego przyczyny? Często problem wynika z niedostatecznej edukacji w młodym wieku, co przekłada się na brak nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Dlatego powinniśmy bardziej priorytetowo podchodzić do kwestii profilaktyki, czyli używania nici dentystycznych po każdym posiłku, irygatora (przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych płynem pod ciśnieniem) oraz używania płukanek bakteriobójczych, co pozwoli nam skutecznie przeciwdziałać rozwojowi próchnicy.
Lek. dent. Beata Moritz z Medicover Stomatologia
Dlaczego próchnica jest taka groźna?
Nowoczesne leczenie próchnicy
Standardem w gabinetach stomatologicznych powinna być dostępność do cyfrowych metod diagnostyki i leczenia. Aparat pantomograficzny, tomograficzny czy cefalostat to absolutna podstawa, która pozwala „dostrzec” wiele zmian w uzębieniu, zwłaszcza tych niewidocznych gołym okiem (np. ubytki między dwoma zębami). Ponadto, obecnie stomatolodzy dysponują narzędziami, które umożliwiają leczenie próchnicy niepowodujące u pacjentów niemal żadnego dyskomfortu. Usuwanie zmian próchnicowych odbywa się np. z pomocą zabiegu ozonowania, laseru czy abrazji powietrznej, które zwiększają jakość pracy stomatologa, ale przede wszystkim poprawiają komfort pacjenta.
Lek. dent. Beata Moritz z Medicover Stomatologia Puławska