Wiele mówi się nt. szkodliwości fluoru. Szczególnie wśród rodziców temat jest bardzo żywy, bowiem niektórzy uważają, że pierwiastek ten negatywnie wpływa na zdrowie organizmu, a nawet niszczy zęby. Z tego powodu część osób rezygnuje np. z używania past z fluorem. Czy to dobrze? Stomatolodzy uspokajają – krążące teorie o złym wpływie fluoru są zdecydowanie przesadzone. O oddziaływaniu tego pierwiastka na nasz organizm rozmawiamy z lek. dent. Małgorzatą Turno-Kornafel z Medicover Stomatologia.
Pamiętajmy, że fluor nie szkodzi, gdy jest stosowany w odpowiednich, fizjologicznych ilościach, których nasz organizm potrzebuje. Jeżeli nie zażywamy dodatkowo fluoru np. w tabletkach, nie pijemy zbyt dużej ilości wody zawierającej fluor, nie spożywamy produktów, które go zawierają, to nie jesteśmy narażeni na jego nadmiar. Oczywiście poziom fluoru w organizmie można zbadać, ale należy mieć świadomość, że jego stężenie nie zawsze będzie wiarygodne, ponieważ często dochodzi do nagromadzenia fluoru w tkankach. Można badać ilość fluoru wydalanego z moczem, ale ma to pewne ograniczenie, dlatego wynik nie zawsze będzie wymierny – dodaje ekspertka.
lek. med. Joanna Ciołek, endokrynolog w Centrum Medycznym Damiana
A jak to wygląda w praktyce stomatologicznej?
Stanowisko krajowego konsultanta ds. stomatologii jest jednoznaczne – powinniśmy stosować pasty z fluorem, ale oczywiście odpowiednie dla danej grupy wiekowej. Dla najmłodszych dzieci, które często zjadają część pasty, stosujemy najmniejszą ilość pasty – wielkości ziarna ryżu, dla większych dzieci (do 6 roku życia) – ziarno grochu, a potem około 1-2 cm pasty.
lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, specjalista stomatologii dziecięcej-pedodonta w Medicover Stomatologia KIDS.
Poza stosowaniem past z fluorem często – szczególnie wśród dzieci – stosuje się zabiegi fluoryzacji. Fluoryzacja spełnia ważne zadanie w trosce o mocne i zdrowe zęby. Zaliczana jest do podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii i ma za zadanie wysycić szkliwo zębów fluorem, który posiada właściwości przeciwpróchnicowe. Sam zabieg jest bardzo szybki i zupełnie nieinwazyjny. Jest to bardzo prosta procedura stomatologiczna, która polega na pokryciu zębów preparatami bogatymi we fluor. Stężenia i dawki są indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta. Jest to szczególnie ważne, bowiem szkliwo zabezpieczone preparatem z fluorem jest lepiej chronione przed niszczącym działaniem bakterii i przed rozwojem próchnicy. Systematycznie przeprowadzana profilaktyka fluorowa u dzieci i dorosłych sprzyja prawidłowemu rozwojowi oraz wzmocnieniu zębów, chroni również zdemineralizowane, osłabione, popękane szkliwo gdzie fluor działa na zasadzie remineralizatora. Decydując się na stosowanie fluoru powinniśmy rozróżnić fluor zawarty w pastach do zębów czy lakierach fluorowych, który stosujemy w profilaktyce stomatologicznej, od fluoru który dostarczamy z wodą, pożywieniem. Jego nadmiar może działać na nasz organizm niekorzystnie i powodować tak jak wszystkie przedawkowane leki skutki uboczne.
mówi lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.
[1] Raport zrealizowany na zlecenie Medicover Stomatologia – ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI. Realizacja badania: 02-05.09.2019 r, N=509, kobiety i mężczyźni w wieku 25-55 lat, rodzice dzieci w wieku 0-12 lat.