Choć informacja wiele osób może zaskoczyć, żywotność szczoteczki wynosi maksymalnie… 2-3 miesiące. A nawet jeśli o tym wiemy... to czy naprawdę tak często wymieniamy swoje szczotki do zębów? Niestety, nie wszyscy robią to co rekomendowane 8-12 tygodni. Ponadto, według raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, tylko 62% respondentów zgadza się z tym, że należy ją wymienić także po chorobie[1]. Dlaczego to takie ważne i jak powinna wyglądać odpowiednia higiena zębów? Odpowiada lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk.
Twoja szczoteczka – nie zapomnij jej wymienić
Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie zębów i dziąseł. Ale czy zawsze stosujemy się do tych zasad? Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, 13 proc. rodziców wymienia swoją szczoteczkę co miesiąc, a 58 proc. co trzy miesiące. Aż 92 proc. badanych deklaruje, że głównym powodem jej wymiany jest zużycie.
Lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk
Miękkie, średnie, a może twarde?
Trochę techniki… i zęby są czyste
Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne, więc przekonajmy się na czym polega to wzorcowe. Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Ząb czyścimy ruchem obrotowym od strony dziąsła w kierunku zęba (wymiatanie) – taki sposób jest najbezpieczniejszy dla naszych dziąseł. Czyścimy każdą powierzchnię każdego zęba. Po wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka. Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkukrotnie. Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Na rynku dostępne są specjalne irygatory, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do języka i wiele innych pomocnych akcesoriów, które mogą usprawnić naszą codzienną higienę jamy ustnej.
Lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk
[1] Raport zrealizowany na zlecenie Medicover Stomatologia – ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI. Realizacja badania: 02-05.09.2019 r, N=509, kobiety i mężczyźni w wieku 25-55 lat, rodzice dzieci w wieku 0-12 lat.