W ostatnim czasie do placówek medycznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którzy wyleczyli się z Covid-19, ale wciąż zmagają się z objawami, których przed zakażeniem u siebie nie obserwowali. Ból głowy, duszności, pokasływanie i chroniczne zmęczenie – to tylko niektóre z dolegliwości utrzymujących się po chorobie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie podjąć dalsze kroki medyczne, dzięki którym wrócimy do formy. W czasie Covid-19 szczególnie narażone są płuca – dlatego podczas rekonwalescencji szczególnie zalecane są odpowiednie ćwiczenia, czyli rehabilitacja oddechowo-krążeniowa. Na czym polega i jakie przynosi efekty? Odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.
Jak wygląda rehabilitacja oddechowo-krążeniowa?
Program rehabilitacji powinien być dopasowany do każdej osoby indywidualnie. Jedną z zasad rehabilitacji oddechowej jest kompleksowość polegająca na połączeniu ćwiczeń oddechowych, treningu fizycznego oraz masażu. Wśród elementów rehabilitacji wymienić możemy m.in.: naukę prawidłowego oddychania, ćwiczenia: oporowe, ułatwiające lub utrudniające wdech i wydech oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. Ponadto są to ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z dużą ilością wydzieliny zalegającej w płucach czy oskrzelach. Wyróżniamy również ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które stymulująco wpływają na poprawę funkcjonowania układu oddechowego, zwiększają sprawność i wydolność fizyczną. Uzupełnienie jest drenaż ułożeniowy, który polega przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej.
Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana
Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa – kto może i powinien z niej skorzystać?
Kluczowe w rehabilitacji oddechowej po zakażeniu koronawirusem jest jej wczesne rozpoczęcie, kiedy u pacjenta nie nastąpiły jeszcze trwałe i nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Istotna jest również systematyczność i ciągłość w wykonywaniu zaleconych procedur rehabilitacyjnych. Natomiast podstawę do zakończenia rehabilitacji stanowią wyniki parametrów oznaczanych podczas każdej wizyty – m.in. saturacja, ciśnienie i wydolność wysiłkowa .
Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana