Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Statystyki są nieubłagane – przybywa zakażonych, ale także tzw. ozdrowieńców. Ci wskazują, że mimo pokonania choroby, długo odczuwają skutki zakażenia: ogólne osłabienie, gorszą kondycję, bóle w klatce piersiowej. Jak wrócić do pełni sił? Najważniejsze to odpowiednio zadbać o siebie i wykonać badania zalecane przez specjalistów, które pomogą ocenić stan zdrowia.
Podstępny wirus
Utrata zmysłów smaku i zapachu, problemy z pamięcią i koncentracją często pozostają z pacjentem na dłużej niż sama choroba. Organizm po jej przebyciu musi mieć czas na regenerację. W procesie rekonwalescencji ważnym aspektem są badania kontrolne, których wyniki dostarczą wiedzę o ogólnym stanie pacjenta. Im szybciej lekarz oceni nasz stan zdrowia, tym sprawniej będzie mógł wdrożyć terapię, która umożliwi pacjentowi powrót do formy sprzed zakażenia.
lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana
Przegląd zdrowia po COVID-19
W ostatnim czasie do Centrum Medycznego Damiana coraz częściej zgłaszają się osoby, które po przechorowaniu COVID-19 wciąż odczuwają bóle głowy, duszności, zmęczenie czy uporczywe pokasływanie. Dlatego naszym pacjentom oferujemy poszerzony pakiet badań medycznych, który umożliwi lekarzom prawidłową ocenę stanu pacjenta, pomoże postawić diagnozę i podjąć decyzję na temat postcovidowego leczenia lub rehabilitacji oddechowej.
lek. Joanna Pietroń, z Centrum Medycznego Damiana
Pamiętaj o rehabilitacji oddechowo-krążeniowej
Każdy pacjent wymaga indywidualnego programu rehabilitacji, ponieważ zapewnia to najlepsze i najskuteczniejsze efekty. Rehabilitacja łączy w sobie trzy aspekty – ćwiczenia oddechowe, odpowiednie techniki masażu oraz trening fizyczny. Głównym założeniem tych zabiegów jest nauka prawidłowego oddychania oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. W tym celu wykonuje się m.in. ćwiczenia oporowe (utrudniające i ułatwiające oddychanie), ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które poprawiają sprawność fizyczną. Uzupełnieniem jest drenaż ułożeniowy, który polega na przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej.
Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana