Zaćma – nie trzeba się jej bać!
Pogarszający się wzrok, szczególnie u seniorów, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich, i to występującą najczęściej u osób 70+ (choć dotyczy także młodszych) może być zaćma. Choroba ta, szczególnie nieleczona, nie tylko obniża komfort życia, ale może prowadzić także do całkowitej ślepoty. Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy? Dlaczego warto poddać się tej operacji? M.in. o tym, w kampanii społecznej Pokonaj zaćmę, popraw widzenie, mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Definicji zaćmy, czyli postępującego z wiekiem mętnienia soczewki tłumaczyć nie trzeba, jest to bowiem stan fizjologiczny. Istnieją także inne przyczyny tego schorzenia – urazy oka, stany zapalne, a nawet choroby takie jak cukrzyca. Wciąż jednak niewiele osób dotkniętych problemem zaćmy zdaje sobie sprawę, że zabieg jej usunięcia jest możliwy, a jego efektem jest powrót do doskonałego widzenia.
Pokonać lęk
Lęk, szczególnie w ujęciu troski o zdrowie własne i najbliższych, jest czymś co towarzyszy ludziom od dawna. Dziś jednak Polskie Towarzystwo Okulistyczne, wraz ze znakomitymi ekspertami i pacjentami, zachęcają do powrotu do diagnostyki okulistycznej oraz realizacji zabiegów leczących m.in. zaćmę. Sam zabieg jest krótki i niemal bezbolesny, o czym w spotach promujących kampanię społeczną Pokonaj zaćmę, popraw widzenie mówi p. Andrzej Szeląg. Trwa około 15-30 min, jest bezbolesny i pozwala już w kolejnych dniach wrócić do niemal pełnej aktywności – w tym także zawodowej. Co ważne zabieg usunięcia zaćmy pozwala porzucić używane dotychczas okulary korekcyjne, gdyż poprawa widzenia jest znacząca.
Musimy pamiętać, że w związku z dobrym leczeniem wszystkich chorób żyjemy dziś dłużej. Dzisiejsi seniorzy są także dłużej aktywni zawodowo czy społecznie – podróżują, czytają, jeżdżą samochodami. Aktywnie korzystają nie tylko z telefonów komórkowych, ale też z komputera. Niezależnie od statusu ich wzrok powinien być w najlepszym możliwym stanie. Stąd też nasz apel i zachęta do zgłaszania się na leczenie i poddawanie zabiegom zarówno przez seniorów, jak i osoby młodsze - mówi prof. dr hab. n med. Ewa Mrukwa-Kominek z Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Nie rezygnuj! Walcz o zdrowie i życie
Głos ekspertów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w tym prof. dr. hab. n med. Jacka P. Szaflika oraz lekarzy okulistów i optometrystów, zachęcających do diagnostyki i leczenia, jest dziś bardzo słyszalny. Znajduje to także odzwierciedlenie w rosnącej z dnia na dzień liczbie pacjentów zgłaszających się na diagnostykę i umawiających zabiegi. Dziś, w dobie pandemii i niepokoju spowodowanego obawą o zakażenie koronawirusem, warto podkreślać fakt bezpiecznych, działających w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach i szpitalach okulistycznych.
Pokonaj zaćmę, popraw widzenie
Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej Pokonaj zaćmę, popraw widzenie jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.
Więcej informacji na temat kampanii Pokonaj zaćmę, popraw widzenie znaleźć można na:
Facebook: https://www.facebook.com/Pokonajzacme/