Kampania społeczna Pokonaj zaćmę, popraw widzenie miała na celu unaocznienie, jak wielkie problemy ze wzrokiem mają Polacy, oraz że grupą szczególnie zagrożoną są seniorzy. Zwracała uwagę także na inny aspekt: zaniechanie diagnostyki i leczenia okulistycznego spowodowanego pandemią i towarzyszącym pacjentom lękiem przed zakażeniem. Ważne jednak, że głos Polskiego Towarzystwa Okulistycznego został usłyszany, a Polacy dostrzegli możliwość korzystania z opieki medycznej w bezpiecznych gabinetach i szpitalach okulistycznych.
Podjęte przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne i Partnerów Kampanii działania zwróciły uwagę na istotny, ale bardzo pomijany i lekceważony przez Polaków problem. Pogarszający się z upływem lat wzrok jest bowiem traktowany jako „naturalny stan rzeczy”.
Edukując i pokazując dostępne osiągnięcia medycyny, a także podkreślając realne korzyści wynikające z poddania się zabiegowi usunięcia zaćmy, PTO dało nadzieję nie tylko na szybki dostęp do lekarzy okulistów, ale również to, że dobrym wzrokiem można cieszyć się niemal przez całe życie.
Edukując i pokazując dostępne osiągnięcia medycyny, a także podkreślając realne korzyści wynikające z poddania się zabiegowi usunięcia zaćmy, PTO dało nadzieję nie tylko na szybki dostęp do lekarzy okulistów, ale również to, że dobrym wzrokiem można cieszyć się niemal przez całe życie.
Dotarcie z przekazem do ponad 1,2 mln osób, których dotyczy problem zaćmy nie byłoby możliwe bez zaangażowania światowej klasy eksperta w dziedzinie okulistyki, jakim jest prof. dr. hab. n med. Jacek P. Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Szpitala Okulistycznego, pacjenta p. Andrzeja Szeląga czy innych obecnych w kampanii ekspertów i partnerów. Duży wysiłek wszystkich wymienionych wątpienia przyczynił się do sukcesu kampanii. A sukces ten jest mierzony zdecydowanie większą świadomością pacjentów dotyczącą leczenia okulistycznego oraz rosnącą liczbą zapisów na wizyty u lekarzy okulistów czy odwołane wcześniej zabiegi.
Ostatnie 1,5 roku pokazało, że mimo wszechobecnego lęku można, a nawet konieczne jest zaadoptowanie się niemal w każdym obszarze do nowej sytuacji. Ten element dotyczy także diagnostyki i leczenia, a także dostępu do lekarzy specjalistów. Przełamując obawy, walcząc z własnymi słabościami zyskujemy nie tylko pewność siebie, ale też troszczymy się o zdrowie swoje i najbliższych. Takie podejście pozwala cieszyć się nie tylko dobrym wzrokiem, ale również dobrym samopoczuciem. Umożliwia także aktywne korzystanie z życia – od zawodowego po czas wolny spędzony w ulubiony sposób – mówi psycholog, mgr Daniela Domagała
Działania komunikacyjne, skupione na maksymalnym dotarciu z przekazem i wykorzystujące przy tym różnorodne narzędzia i środki przekazu: prasę, radio, tv, internet i social media, a także współpraca z niezależnymi ekspertami, znacząco wpłynęły na osiągnięte w kampanii rezultaty. Problem został szeroko podjęty w mediach, dzięki czemu udało się dotrzeć do tak szerokiego grona odbiorców. Filmy dot. kampanii na Facebooku zostały wyświetlone przez 206 800 unikatowych użytkowników, co dało łączny czas wyświetlania 211,35 dni. Zaś na serwisie YouTube odnotowaliśmy blisko 872 059 wyświetleń – mówi Klara Ufnalewska z 38 Content Communication, agencji odpowiedzialnej za kompleksową komunikację kampanii.
Pokonaj zaćmę, popraw widzenie
Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie” było Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana była do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem było zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów. Cieszyć może fakt, że udało się dotrzeć z tym ważnym przekazem w tak krótkim czasie.