Jestem zbyt młoda, karmię piersią, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował – takie argumenty ze strony kobiet wciąż jeszcze się pojawiają, chociaż już coraz rzadziej. To właśnie w październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi, wyjątkowo dużo mówi się o specyfice tego nowotworu i roli badań profilaktycznych. Jakie działania profilaktyczne możemy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby? Czym jest samobadanie piersi i jak wykonać je właściwie? Czy nowotwór jest zapisany w genach? Na te pytania odpowiada dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana.
Samobadanie piersi – jak je prawidłowo przeprowadzić?
Przed przystąpieniem do badania trzeba rozebrać się do pasa i znaleźć dobrze oświetlone miejsce, najlepiej przy lustrze. Piersi najlepiej jest badać pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego, kiedy nie są bolesne. Ważne jest, żeby robić to regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu cyklu. Samobadanie powinno być stałym punktem rutyny dla każdej kobiety po ukończeniu 20. roku życia.
Dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana
Warto pamiętać, że większość wykrytych zmian nie ma podłoża nowotworowego. Po konsultacji z lekarzem ginekologiem okazuje się, że przeważnie są to torbiele, włókniaki lub tłuszczaki, które nie zagrażają naszemu życiu.
Dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana
Nie każda zmiana jest groźna
Samokontrola jest kluczowa, ale nie zwalnia z regularnych wizyt u ginekologa oraz badań, takich jak mammografia czy USG piersi. Połączenie tych wszystkich działań zapewnia największą skuteczność.
Dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana
Dzięki takiemu badaniu pacjenci zdobywają cenną informację o ryzyku wystąpienia choroby nowotworowej o podłożu genetycznym. Wtedy można podjąć działania zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania.
Dr Magdalena Kaliszewska, genetyk w Centrum Medycznym Damiana