Grupa Atlas podsumowała wyniki za 2021 r.
Grupa Atlas podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok. Prezes Paweł Kisiel podkreśla, że dla całej branży był to rok pełen wyzwań i niepewności. Niestabilna sytuacja, zwłaszcza na rynku surowcowym, nie przełoży się jednak negatywnie na przychody Grupy. Atlas prognozuje, że przychody na koniec tego roku mogą być o 10 proc. wyższe niż w ubiegłym roku, przy jednoczesnym wzroście udziałów na rynku polskim w kluczowych dla Atlasa segmentach rynkowych i kategoriach produktowych. Firma ma w planach dalszy rozwój produkcji, a także zapowiadaną już ekspansję na rynkach zagranicznych.
Branża budowlana boryka się z wieloma wyzwaniami spowodowanymi przede wszystkim pandemią COVID-19, której konsekwencją są niestabilne ceny surowców i ogólna niepewność panująca na rynku. Obecnie całe budownictwo funkcjonuje w warunkach umiarkowanego spowolnienia inwestycyjnego. Wzrosty cen materiałów budowlanych widoczne są w każdym segmencie, a trudna sytuacja na rynku surowcowym negatywnie wpływa na rentowność przedsiębiorstw produkcyjnych.
Rynek krajowy i inwestycje
Na rynku polskim wciąż utrzymuje się wysoki popyt na materiały budowlane. Wykonawcy, mając na uwadze rosnące ceny produktów, robią zapasy. Pomimo niestabilnej sytuacji na rynku surowcowym Grupa Atlas umocniła pozycję rynkową.
Wyniki Grupy są zadowalające, choć w tym roku bardzo mocno dał nam się we znaki wzrost kosztów surowców i problemy z ich dostępnością, co przełożyło się na spadek rentowności całej produkcji – mówi prezes Grupy Atlas Paweł Kisiel. Konsumenci, niestety, nadal muszą liczyć się z podwyżkami cen chemii budowlanej. Z drugiej strony zmiana sytuacji na rynku – presja kosztowa po stronie materiałów, surowców i kosztów pracy – zmusza przedsiębiorstwa do konieczności inwestycji w automatyzację i robotyzację. - W tym zakresie odczuwamy z kolei problemy w globalnych łańcuchach dostaw, czyli np. brak komponentów do maszyn. Już dzisiaj wiemy, że wiele z zaplanowanych inwestycji zostanie opóźnionych, nawet o rok, właśnie z tego powodu - dodaje Paweł Kisiel.
Mimo problemów z prawidłowym zaopatrzeniem w komponenty, Grupa Atlas prowadzi kilka procesów inwestycyjnych mających na celu podniesienie wydajności produkcji, a tym samym konkurencyjności na rynku. W Skarszewach spółka zależna Izohan buduje najnowocześniejszy w Polsce zakład płynnych materiałów hydroizolacyjnych (produkcja ma ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku), a w zakładzie w Jaśle instalowana jest dodatkowa linia do produkcji materiałów rolowych. Atlas zainwestował również w automatyzację i robotyzację systemów produkcji – m.in. 2,5-krotnie zwiększono moce produkcyjne wyrobów dyspersyjnych. Mając na uwadze rosnące ceny energii Grupa Atlas podejmuje także inwestycje mające na celu optymalizację zużycia energii. W tym obszarze, w czwartym kwartale br. rozpoczęto m.in. analizę wykonalności realizacji procesu kalcynacji gipsu przy wykorzystaniu wodoru. Prezes Paweł Kisiel podkreśla, że firma chce popracować nie tylko nad wzrostem efektywności, ale także realizować ekoinwestycje, stąd np. rozpoczęto modernizację systemów odpylania. Spółka Sped Partner z Grupy Atlas otwiera również spółkę spedycyjną w Niemczech, której flota będzie napędzana LPG.
Wzrost dynamiki sprzedaży zagranicznej
Ponad 75 proc. przychodów Grupy pochodzi ze sprzedaży produktów na rynku polskim, sprzedaż zagraniczna to obecnie ok. 25 proc. W tym obszarze w stosunku do ubiegłego roku Grupa odnotowała wyraźny wzrost przychodów, choć Atlas podkreśla, że pandemia COVID i związane z nią obostrzenia cały czas są odczuwalne. Firma kontynuuje sprzedaż do wszystkich 32 krajów, do których dotychczas eksportowała swoje produkty, a także weszła na nowy rynek w Uzbekistanie.
– Wysoka dynamika sprzedaży eksportowej bardzo nas cieszy, ale sytuacja na rynkach zagranicznych wciąż nie jest stabilna. Do maja br. część z tych rynków pozostawała zamknięta - jak np. Mongolia czy Litwa – obecnie lockdowny są raczej krótkoterminowe. Niemniej jednak wyniki sprzedażowe są obiecujące. Na samym rynku rumuńskim odnotowaliśmy w tym roku wzrost przychodów o ponad 30 procent. W Niemczech mamy duży, dynamiczny wzrost przychodów o blisko 40 proc.
Grupa Atlas planuje w najbliższym miesiącach rozwój zespołu eksportowego. Firma już rozpoczęła proces rozbudowy zespołu pod kątem obsługi klienta, a także będzie poszukiwać pracowników wyższego szczebla.
W 2022 roku Atlas planuje kolejne etapy ekspansji na rynki azjatyckich. Cały czas Grupa będzie również rozwijać swoją działalność w Rumunii, gdzie w przyszłym troku wejdzie w fazę realizacji plan budowy nowej fabryki.