Podczas minionego V Kongresu Deweloperskiego mocno wybrzmiało: w dzisiejszej sytuacji rynkowej najlepiej poradzą sobie z nią ci, którzy szybko wyciągną wnioski i potraktują ten czas jako możliwość transformacji i szukania nowych rozwiązań. Deweloperzy realizują koncepcję miast 15-minutowych, osiedli kompletnych, czerpiąc inspiracje i spostrzeżenia od mieszkańców, urbanistów, przedsiębiorców, lokalnych leaderów, a nawet artystów.
- 18 października 2022 r. w Poznaniu, pod hasłem „Miasta jutra”, odbył się V Kongres Deweloperski. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych.
- Kluczowe, by zrozumieć, jaką rolę pełnią liderzy, tj. deweloperzy, urzędnicy miejscy, w kształtowaniu strategii zrównoważonego rozwoju oraz ich późniejszej realizacji - przekonuje Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.
- O tym, jak tworzyć miasta szczęśliwe, w sposób zrównoważony, rozmawiać będą także już 4 listopada br. uczestnicy PlayFair – serii debat przy festiwalu muzycznym Soundedit w Łodzi. Pomysłodawcą wydarzenia jest Waldemar Olbryk.
- W Archicom wychodzimy z takich samych założeń, o jakich rozmawialiśmy z prof. Moreno w Poznaniu. Osiedla, które budujemy muszą spełniać podstawowe potrzeby mieszkańców w ciągu kwadransa. Pokonując niewielkie odległości są oni w stanie dotrzeć do pracy, zrobić zakupy, skorzystać z infrastruktury zdrowotnej czy opiekuńczej. Oczywiście przekłada się to także na zmianę w kwestii transportu – mieszkańcy takich osiedli znacznie częściej korzystają z komunikacji miejskiej oraz rowerów. Idealnym odzwierciedleniem tego jest Olimpia Port – osiedle kompletne, realizowane od 10 lat we Wrocławiu, z pełną infrastrukturą i miejscem do rekreacji. Chęć funkcjonowania w przestrzeni łączącej pracę, mieszkanie i odpoczynek jest w gruncie rzeczy stałe, lecz lata niedostosowania oferty do potrzeb mieszkańców uwydatniły braki we współczesnych założeniach urbanistycznych. Profesor zwrócił też uwagę na ważną rzecz. Nawet kryzys może być dla społeczeństwa szansą na wygenerowanie i implementację nowych rozwiązań, co pokazała choćby pandemia COVID-19, kiedy niemalże z dnia na dzień całkowicie zmieniliśmy sposób życia i pracy, gdzie wcześniej wydawało się to nieprawdopodobne. Kluczowe jest, by zrozumieć, jaką rolę pełnią liderzy, tj. deweloperzy oraz urzędnicy miejscy, w kształtowaniu strategii zrównoważonego rozwoju a ich późniejszą realizacją.
Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.
Od 35 lat Archicom realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu. Archicom ma korzenie w studiu projektowym, gdzie od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Ponad 20 000 klientów doceniło nasze projekty. Rozumiemy swoją rolę jako urbanisty, inżyniera i wizjonera. Myślimy szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. We Wrocławiu zrealizowaliśmy blisko 200 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe m.in. Olimpia Port, rewitalizowane Browary Wrocławskie. To przyjazne miejsca, gdzie można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Patrzymy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.