Sytuacja demograficzna jest jednym z głównych obszarów Indeksu Zdrowych Miast, który odzwierciedla stan zdrowia mieszkańców miast. Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP, we współpracy z Grupą LUX MED przeanalizowali jakie konkretnie czynniki czynią miasta „najzdrowszymi” w ujęciu demograficznym.
Około 60 procent populacji Polski mieszka w miastach. Jednocześnie nasza populacja się starzeje, a co za tym idzie, stoi przed nami wiele nowych wyzwań. Chcąc im sprostać, wspólnie z ekspertami poddajemy analizie czynniki, mające pośredni i bezpośredni wpływ na zdrowie i jakość życia na terenach zurbanizowanych. Wierzymy, że zebrane i ustrukturyzowane dane, jakie samorządowcy znajdą w naszym raporcie, pomogą im zmieniać lokalną przestrzeń na lepsze. Wszyscy na tym skorzystamy.
Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED
Działania na rzecz zdrowia mieszkańców poszczególnych miast zależą m.in. od tego jak kształtuje się struktura wieku ich ludności. Dlatego tworząc Indeks Zdrowych Miast, uwzględniliśmy wskaźnik, który pokazuje syntetycznie strukturę wieku, czyli medianę wieku – połowa mieszkańców jest młodsza, a połowa jest starsza niż ta wartość. Uwzględniliśmy również wskaźnik feminizacji, który świadczy o atrakcyjności danego miasta z perspektywy długookresowych procesów migracyjnych. Wyższy wskaźnik świadczy o tym, że miasto przyciąga nowych mieszkańców. W badanym obszarze wzięliśmy pod uwagę również ogólne saldo migracji, które pokazuje czy obecnie miasto przyciąga nowych mieszkańców, czy wręcz przeciwnie, więcej osób je opuszcza.
Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.