Wbrew pozorom nie jest ani zarezerwowany dla zamożnych ani nie jest skomplikowany. Golf to sport, który rozwija człowieka pod względem fizycznym, a także mentalnym (uczy cierpliwości, poprawia koncentrację), a to dopiero początek zalet, płynących z praktykowania. Jednak wokół golfa narosło wiele niesprawiedliwych mitów, które warto rozwiać.
1. Golf to sport dla zamożnych i elit
Golf jest osadzony w wielu stereotypach, jednak chyba największym z nich jest to, że w golfa mogą grać jedynie bogaci ludzie. Okazuje się, że rzeczywistość wcale nie jest tak brutalna, a sport ten może uprawiać każdy: – Golf – jak każdy sport – może być drogi, ale nie musi! Oczywiście, że można się zapisać do ekskluzywnych klubów i kupić sobie sprzęt wysokiej klasy, jednak wcale nie trzeba tego robić. Kije i piłki można wypożyczać w klubach w swoim mieście (w naszym wypożyczamy bezpłatnie), a koszt treningów jest porównywalny, a niekiedy wręcz niższy od nauki gry w tenisa, pływania czy treningów personalnych w siłowni – mówi Jakub Tamborek, dyrektor sportowy City Golf Łódź – największego centrum treningowego do gry w golfa w Polsce.
Na świecie gra ponad 66 milionów ludzi z różnych klas społecznych – Stereotyp, że jest to sport dla zamożnych wynika z niewiedzy. Golf jest bardzo popularny u naszych czeskich sąsiadów – w swoim niewielkim kraju mają ponad 100 pól golfowych! W Wielkiej Brytanii golf jest nawet trenowany na wychowaniu fizycznym, a w Szwecji grając w golfa płaci się niższą składkę zdrowotną – dodaje Tamborek.
2. Golf nie jest dla kobiet
To kolejne zdanie, które nie jest prawdą – golf nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Może się tak wydawać ponieważ, kobiety mają zdecydowanie mniejszą reprezentację w zawodowym golfie, jednak to nie zmienia faktu, że płeć nie ma żadnego wpływu na grę. To rodzinny sport, a uprawiać go może każdy – dziadek, babcia, mama, tata, dziecko i to we wspólnych rozgrywkach. – Dobrą wiadomością jest to, że procent kobiet w golfie wzrasta z roku na rok. Na samych Wyspach Brytyjskich podczas pandemii liczba damskich golfistek z 400 tysięcy wzrosła do… 1,46 miliona i wzrasta o około 14% rocznie we wszystkich przedziałach wiekowych – mówi Jakub Tamborek, City Golf Łódź.
3. Golf? Tu się nie da zmęczyć!
Taką opinię mogą mieć tylko Ci, którzy nie wiedzą, jak gra się w golfa. Choć zasady z początku wydają się skomplikowane – po jednej rundzie wszystko się rozjaśnia. Pozornie statyczny sport staje się także sporym fizycznym wyzwaniem. Odpowiednia postawa i wykonywanie ruchów wymaga zaangażowania wielu mięśni na raz. Ludzie, którzy spróbują golfa po raz pierwszy, mogą zdziwić się, jak wiele partii ciała jest wykorzystywanych, by wykonać poprawne i skuteczne uderzenie. - Jako trener znam mnóstwo osób, które mówiły, że golf jest nudny, gdy opowiadałem im o grze. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z wysiłku, jaki musimy włożyć w koncentrację, eksplozywny ruch i całą rundę. Miałem kilkadziesiąt sytuacji, w której nowi adepci zmieniali zdanie o golfie po pierwszej lekcji. Zachęcam każdego, żeby na własnej skórze przekonał się, że golf nie jest taki statyczny i nudny, na jaki wygląda – mówi Jakub Tamborek.
4. Golf to sport dla seniorów
Właściwie… to po części prawda, ale kluczowe jest, by dodać słowo „też” dla seniorów. – Rzeczywiście golf jest jedną z niewielu dyscyplin, gdzie można spotkać nawet 70 czy 80-latków. I jest to ogromna zaleta tego sportu. Na zachodzie już dawno zrozumieli, że ruch jest o wiele lepszy niż siedzenie przed telewizorem – chcemy, by takie zjawisko zawędrowało także do Polski – mówi Jakub Tamborek. Golf to sport, który łączy pokolenia – grać można niezależnie od wieku. Dzięki zasadom handicapu tę samą rundę mogą rozgrywać wszystkie pokolenia: od przedszkolaków (kij od golfa i zasady ogarniają już trzylatki!), przez starsze dzieci, młodzież, rodziców i dziadków.
5. Golf jest zbyt trudny, szkoda czasu…
- Jazda na nartach też może wydawać się trudna, podobnie z grą w tenisa… Golf jest techniczny i wymaga skoordynowania wielu partii mięśniowych, by efektywnie uderzyć piłkę, jednak jak wszędzie – trening czyni mistrza. Bardzo lubię cytat jednego z najlepszych golfistów na świecie Arnolda Palmera: „Golf jest satysfakcją dla duszy i frustracją dla intelektu”. – mówi Jakub Tamborek, City Golf Łódź.
Można powiedzieć, że golf jest „łatwy do nauczenia się i trudny do opanowania”. Bardzo łatwo poznać podstawy – wystarczy skierować się do centrum szkoleniowego takiego jak np. City Golf Łódź. Pierwsze uderzenia piłki to zawsze świetny moment dla początkującego golfisty. Jeśli tylko ktoś chce się zaangażować – kilka treningów i zasady staną się jasne, a gra bardziej zrozumiała. – Wystarczą dobre chęci. Nie trzeba przejmować się także cenami – treningi golfowe są tańsze niż np. jazda na nartach czy tenis ziemny – zapewnia Jakub Tamborek, City Golf Łódź.