Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, jak jakość usług komunalnych i społecznych wpływa na to, jak zdrowe jest ich miasto. Jednak gospodarka odpadami, zaopatrzenie w wodę oraz kanalizację czy liczba dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych zdecydowanie rzutuje na dobrostan. Dlatego też obszar ten jest jednym z najistotniejszych z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju samorządów. Najnowsze wyniki Indeksu Zdrowych Miast pokazują, że Rzeszów, Leszno i Przemyśl, myślą o nim priorytetowo i kompleksowo odpowiadają na potrzeby mieszkańców.
Zaspokojenie bieżących potrzeb mieszkańców z zakresu usług komunalnych oraz społecznych jest kluczowe dla jakości życia i zdrowia lokalnych społeczności. Absolutną podstawą jest zaopatrzenie ludności w wodę, odprowadzanie ścieków, dbanie o bezpieczeństwo czy rozwój usług z zakresu sportu i kultury. Analizując w Indeksie Zdrowych Miast te wskaźniki, chcemy wyróżnić samorządy, które najlepiej dbają o podstawę nowoczesnego społeczeństwa i stan zdrowia mieszkańców, a tym samym wskazać dobre praktyki innym.
Joanna Węgrzynowska, Menadżerka ds. ESG Grupy LUX MED
Poprawa jakości usług komunalnych i społecznych jest pozytywnym sygnałem dla rozwoju miast w Polsce. Niezależnie od postępów, istnieją jednak wyzwania, na które społeczeństwo i władze lokalne muszą zwrócić uwagę, aby zapewnić zrównoważony poziom jakości życia mieszkańców. Zauważalny pozostaje wzrost przestępstw kryminalnych i drogowych, stanowiący wyzwanie dla samorządów, a także większa liczba utonięć. Konieczne jest skoncentrowane działanie, zarówno w obszarze prewencji kryminalnej, jak i bezpieczeństwa wodnego, aby utrzymać trwałą poprawę poziomu życia mieszkańców.
dr Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl