Informacja prasowa
Warszawa, 3 grudnia 2024 r.
Kampania społeczna „Gdzie jesteś?”, zainicjowana przez Agnieszkę i Daniela Dymińskich, wprowadza kolejne narzędzie wspierające rodziny w trudnej sytuacji zaginięcia bliskiej osoby. Po przedstawieniu postulatów zmian prawnych w sejmie i doprowadzeniu do powołania Parlamentarnego Zespołu ds. zaginięć, twórcy kampanii udostępniają generator plakatów, który pozwala w prosty i szybki sposób przygotować profesjonalny plakat informacyjny o osobie zaginionej. Narzędzie dostępne jest bezpłatnie na stronie internetowej kampanii: plakat.gdziejestes.org.
Kampania „Gdzie jesteś?” – gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina, powstała z inicjatywy Agnieszki i Daniela Dymińskich, rodziców zaginionego w 2023 roku Krzyśka, którzy postanowili zwrócić uwagę społeczeństwa na rodzinę, która w obliczu zaginięcia bliskiej osoby, przeżywa ogromną tragedię. Na bazie swoich doświadczeń i problemów chcą pomóc w odnalezieniu innych zaginionych osób oraz wesprzeć poszukujące rodziny. Kampania „Gdzie jesteś?” wystartowała 25 maja 2024 roku, w Dzień Dziecka Zaginionego, realizując kolejne inicjatywy na rzecz zmiany systemu prawnego, edukacji społecznej oraz wsparcia rodzin osób zaginionych. Teraz przyszedł czas na generator plakatów – bezcenne narzędzie w trudnym momencie rozpoczęcia poszukiwań zaginionej osoby.
Generator plakatów – realne wsparcie w kryzysowych chwilach
W chwili zaginięcia i poszukiwania osoby zaginionej emocje i czas grają kluczową rolę- ważne jest by myśleć logicznie i jednocześnie umieścić istotne informacje.
„Kiedy nasz syn Krzysiek zaginął, musieliśmy sami, w środku nocy, na szybko projektować plakaty. Był to ogromny stres, a czas jest kluczowy w takich sytuacjach. Chcieliśmy, aby inne rodziny miały dostęp do narzędzia, które pomoże im działać szybko i skutecznie” – mówi Agnieszka Dymińska, współtwórczyni kampanii.
Generator plakatów „Gdzie jesteś?” powstał dzięki wsparciu wolontariuszy oraz środków prywatnych rodziny Dymińskich. Narzędzie zostało zaprojektowane z myślą o osobach, które nie mają doświadczenia w tworzeniu grafiki, ale potrzebują szybko przygotować czytelny i profesjonalny plakat.
Narzędzie jest proste, intuicyjne, dostępne dla wszystkich, a jego najważniejsze funkcjonalności, to:
· Prostota i dostępność – intuicyjny interfejs umożliwia stworzenie plakatu w kilka minut.
· Wskazówki i szablony – narzędzie sugeruje, jakie informacje są kluczowe, aby przekaz był czytelny i efektywny.
· Szybkość działania – plakaty można generować 24/7 przez cały rok.
· Opcje personalizacji – możliwość edycji, dodania zdjęcia, a także wygenerowania unikalnego kodu QR, który przekierowuje do szczegółowych informacji.
· Wszechstronność – plakaty można wydrukować w domu, w drukarni lub wykorzystać w mediach społecznościowych.
Ekosystem narzędzi dla rodzin osób zaginionych
Generator plakatów to pierwsza wersja narzędzia, które w przyszłości stanie się częścią bardziej rozbudowanego systemu informatycznego. Docelowo kampania „Gdzie jesteś?” zakłada stworzenie kompleksowego zestawu narzędzi wspierających rodziny zaginionych osób. „Marzymy, aby każda rodzina osoby zaginionej otrzymała te narzędzia za darmo, bo wiemy, jak kluczowy jest czas i dostęp do odpowiednich rozwiązań” – podkreśla Daniel Dymiński.
Kampania „Gdzie jesteś” – konkretne działania
Kampania „Gdzie jesteś?” od samego początku stawia na edukację społeczną i wsparcie rodzin osób zaginionych poprzez udostępnianie narzędzi i działania na rzecz zmian w systemie prawnym. Dzięki narzędziom takim jak nawigator poszukiwań czy generator plakatów, rodziny zyskują konkretną pomoc w trudnych chwilach.
„Każdy plakat, każda akcja, każda informacja może pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi i technologii wierzymy, że możemy zmieniać los rodzin, które znalazły się w tak trudnej sytuacji” – dodaje Agnieszka Dymińska.
Dotychczas w ramach kampanii udało się m.in. stworzyć narzędzie Nawigator Poszukiwań, zorganizować debatę w sejmie z udziałem marszałka Szymona Hołowni, przeprowadzić warsztaty dla mediów, doprowadzić do powołania Parlamentarnego Zespołu ds. zaginięć, który pracuje nad wdrożeniem przedstawionych przez rodziców postulatów, m.in. uruchomienia alertu RCB w przypadku zaginięcia dziecka. Pełny opis postulatów dostępny jest na stronie https://gdziejestes.org/#/postulaty-rodzicow
Kontakt dla mediów:
Weronika Janda
38 Content Communication
weronika.janda@38pr.pl
+48 507 835 874
+48 507 835 874