Nowe wyniki badania PITNUTS 2024 Instytutu Matki i Dziecka oraz Fundacji Nutricia pokazują korzystne zmiany w zakresie wczesnego żywienia – więcej dzieci karmionych piersią i coraz lepsze praktyki w rozszerzaniu diety. Jednocześnie rosną wyzwania w starszych grupach wiekowych: – Co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała, a codzienna dieta wielu dzieci zawiera zbyt dużo cukru, soli i produktów przetworzonych – podkreśla, prof. dr hab. Halina Weker, kierownik badania PITNUTS 2024, Instytut Matki i Dziecka.
WYBRANE WYNIKI BADAŃ
Wyniki badania pokazują wyraźny wzrost liczby mam karmiących piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia. W 2024 roku odsetek ten wynosi 72%, podczas gdy w 2016 roku był to tylko 54%. Dodatkowo, 41% mam karmi wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 6% w 2016 roku.


Nadal dużym problemem pozostają niedobory witaminy D, wapnia i innych składników odżywczych w diecie. W 2016 roku aż 94% dzieci po 1. roku życia nie otrzymywało z pożywieniem wystarczającej ilości witaminy D, a 42% miało niedobory wapnia. W 2024 roku sytuacja nie uległa poprawie – aż 95% dzieci nadal ma zbyt niską podaż witaminy D z dietą. Choć 74% dzieci otrzymuje suplementację, pokrycie zapotrzebowania na ten składnik wciąż pozostaje wyzwaniem. W przypadku wapnia sytuacja również nie zmieniła się znacząco – niedobory w spożyciu dotyczą 44% dzieci po 1. roku życia.

Z danych badania PITNUTS 2024 wynika, że 76% dzieci po 1. roku życia otrzymuje posiłki dosalane (w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia – aż 83%). Problemem pozostaje również niedostateczne spożycie warzyw. Te wyniki pokazują, jak ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci od najmłodszych lat. Porównując te dane z badaniem z 2016 roku, widzimy, że wówczas aż 83% otrzymywało posiłki dosalane, a 88% miało niedobory warzyw w codziennej diecie. Choć sytuacja uległa pewnej poprawie, wyniki nadal wskazują na utrzymujący się problem z dosalanymi posiłkami i niskim udziałem warzyw w diecie dzieci.

Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość badanych dzieci w wieku 5–72 m. ż. ma prawidłowy stan odżywienia (przedział 65–70% dzieci do 5 r. ż., ok. 50% dzieci w 6. r. ż). Nieprawidłową masę ciała ma część dzieci w wieku 5–36 miesięcy (17% wśród dzieci 5–12 miesięcy i 28,4% wśród 13–36 miesięcy), co wiąże się z ryzykiem nadwagi i otyłości w późniejszym życiu. Odsetki te są zbliżone do poziomu z 2016 roku, kiedy problem ten dotyczył 32% dzieci. Co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym to dziecko z nadmiarem masy ciała. Badanie PITNUTS 2024 podkreśla konieczność dalszej pracy nad poprawą nawyków żywieniowych.

Najnowsze badania wskazują na poprawę stanu odżywienia dzieci w wieku 5–72 miesięcy, a także na rosnący odsetek niemowląt karmionych piersią, co niewątpliwie jest wynikiem wieloletnich działań edukacyjnych w obszarze promocji karmienia piersią. Jednak niepokojące są wyniki dotyczące sposobu żywienia badanych dzieci, który odbiega od zaleceń modelu bezpiecznego żywienia. Szczególny niepokój budzi nadmierne spożycie cukru i soli oraz nieprawidłowości związane z organizacją posiłków, mogące mieć negatywne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Rodzice, opiekunowie oraz specjaliści ds. żywienia powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość diety dzieci już na etapie jej rozszerzania, dbając o wybór żywności bezpiecznej, o odpowiednim profilu żywieniowym i dopasowanej do wieku dziecka.
Niezbędne jest kontynuowanie działań edukacyjnych, które pomogą rodzicom lepiej zrozumieć, jak istotne jest prawidłowe żywienie w pierwszych latach życia dziecka. Rolą mediów w tym procesie jest nie tylko informowanie o wynikach badań, ale również kształtowanie świadomości społecznej na temat wpływu diety na zdrowie najmłodszych. Wspólna praca instytucji i organizacji, takich jak Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Instytutu Matki i Dziecka oraz Fundacja Nutricia, we współpracy z mediami, może przyczynić się do poprawy nawyków żywieniowych rodziców i dzieci w Polsce, co w konsekwencji przełoży się na zdrowie kolejnych pokoleń.
Więcej o badaniu PITNUTS 2024:
PITNUTS 2024 to ogólnopolskie, przekrojowe badanie zainicjowane przez Fundację Nutricia, którego celem jest kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w Polsce w wieku od 5. miesiąca życia do 6. roku życia. To już trzecie tego typu badanie inicjowane przez Fundację zrealizowane we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka, a zarazem największe realizowane w Polsce przez fundację korporacyjną w zakresie żywienia najmłodszych. Projekt pozwala ocenić rzeczywiste wzorce żywieniowe dzieci w odniesieniu do obowiązujących norm, zidentyfikować najczęściej występujące niedobory pokarmowe oraz przeanalizować sposób odżywiania dzieci w wieku od 5. m. ż. do 6 lat pod kątem potencjalnych potrzeb zdrowotnych. PITNUTS 2024 to ważne źródło wiedzy dla ekspertów, lekarzy, decydentów, rodziców dostarczające rzetelnych i reprezentatywnych danych na temat stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce.
O Fundacji Nutricia:
Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Od 2019 r. misją Fundacji Nutricia jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Swoje działania Fundacja kieruje do dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: „1000 pierwszych dni dla zdrowia” czy kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka.