#DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem, to idea, która zachęca pary i rodziny do wspólnego wykonywania obowiązków domowych. Wdrożenie tego założenia ma wpłynąć na oszczędność czasu, ale także poszerzyć świadomość pielęgnowania rodzinnych relacji. Jak wygląda podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych? Mamy m.in. tendencję do przypisywania większej ilości wykonanych zadań sobie, a nie partnerowi. Więcej szczegółów zdradza raport „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych” zrealizowany na zlecenie marki Indesit, a jego wyniki komentuje Maria Rotkiel – psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, autorka poradników psychologicznych.
Rodzina ważniejsza niż praca i obowiązki
Wyniki raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych” potwierdzają, że dla Polaków najważniejsza jest rodzina i czas spędzany z bliskimi. Ponad połowa badanych stwierdziła, że to właśnie rodzinie najchętniej poświęca wolny czas i jest ona ważniejsza niż praca zawodowa, hobby czy spędzanie czasu ze znajomymi. Często zastanawiamy się i martwimy o to, jak dbać o więź z najbliższymi? Odpowiedź jest prosta – najlepszym sposobem na budowanie i pielęgnowanie rodzinnych relacji jest wspólne spędzanie czasu i wzajemne wsparcie w codziennych obowiązkach. Bycie razem i współodpowiedzialność za dom to fundament naszej rodziny.
Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, autorka poradników psychologicznych.
Wspólne obowiązki = więcej czasu z rodziną
Kobiecy vs. męski punkt widzenia
Czym starsi tym bardziej skorzy do współpracy!
Raport potwierdza, że im dojrzalszy związek i większe poczucie współodpowiedzialności za rodzinę, tym łatwiej o ustalenie zasad dotyczących domowych obowiązków. Z badania wynika również, że z wiekiem partnerzy częściej razem wykonują domowe prace. Wspólnie wykonywane prace to przede wszystkim zakupy spożywcze, w dalszej kolejności sprzątanie i gotowanie. Ważne jest to, że większość domowych prac może być wykonywana wspólnie, wystarczy szczera rozmowa, dobry plan, ustalenie zasad i konsekwencja. Wtedy czas poświęcony na domowe prace będzie i krótszy i przede wszystkim przyjemniejszy. Bo to, co robimy razem jest przyjemne! A jeśli dodamy do tego dobrą organizację pracy i skorzystamy z pomocy domowych sprzętów ułatwiających nam opiekę nad domem to praca będzie również dużo łatwiejsza
Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, autorka poradników psychologicznych.