Modyfikacja stylu życia oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, nadwaga, małe spożycie warzyw i owoców, brak aktywności fizycznej oraz nadmierne spożycie alkoholu to sposób, aby zapobiec aż jednej trzeciej zachorowań na nowotwory. Ponadto, wiele danych epidemiologicznych mówi, że część chorób pojawiających się jeszcze kilkanaście lat temu w starszym wieku jest obecnie diagnozowana na dużo wcześniejszym etapie życia (ok. 30-40. roku życia). Dlatego onkoprofilaktyka to aktualnie jeden z najskuteczniejszych trendów w medycynie prowadzących do utrzymania zdrowia. O ochronie przed nowotworami opowiada prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka Damiana.
Onkoprofilaktyka młodych dorosłych kluczem do zdrowia!
Zadaniem onkoprofilaktyki jest edukacja rodziców dzieci i młodych dorosłych o tym, co może wpływać na zdrowie, a tym samym na jakość życia. Szczególnie, że średnia wieku zapadania na wiele chorób, np. na nowotwór jelita grubego obniżyła się z około 65. roku życia na okres „przed czterdziestką”. Dlatego właśnie o diagnostyce i wykonywaniu badań przesiewowych w zakresie tego nowotworu powinniśmy myśleć już w okolicach trzeciej dekady życia. Zwłaszcza że od powstania pierwszej komórki nowotworowej do uwidocznienia się guza w badaniu obrazowym mija około 10–12 lat. Naprawdę mamy więc czas, aby wykryć chorobę i skutecznie z nią walczyć.
Prof. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka Damiana
Nowotwory, którym możemy zapobiec
Nowotwór a genetyka
Istotą jest budowanie świadomości i „szerokie myślenie” nt. unikania czynników ryzyka wystąpienia nowotworów. Jeśli będziemy wiedzieli, jakich zasad przestrzegać, wtedy istnieje szansa, że w dorosłym życiu nasze dziecko i my sami, unikniemy wielu chorób. Ponadto, brak świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi, a także często niechęć społeczeństwa do wykonywania badań oraz wczesnego zgłaszania się do lekarza w przypadku zauważenia ewentualnych zmian chorobowych może niestety skutkować wzrostem poziomu śmiertelności. To dlatego edukacja w zakresie ochrony przed chorobami ma tak kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia.
Prof. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka Damiana