Rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący nowotwór narządów płciowych w naszym kraju. Jednym z czynników prowadzących do jego rozwoju jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zarazić podczas stosunku bez zabezpieczenia, ale również poprzez korzystanie z tych samych przyborów higienicznych czy kontakt z bielizną chorego. Jakie konsekwencje niesie zarażenie HPV i jak możemy się przed nim uchronić – odpowiada dr n. med. Alicja Ceran, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Wirus HPV – kiedy dochodzi do zakażenia?
Najczęstszą przyczyną zakażenia HPV jest stosunek seksualny z nosicielem wirusa. Ponadto zakażenie może nastąpić również w przypadku korzystania z tych samych przedmiotów do higieny intymnej (ręczniki, gąbki). Rzadziej zdarza się, że „złapanie” wirusa podczas porodu od chorej matki lub po porodzie w konsekwencji nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Warto również dodać, że istnieją czynniki zwiększająca ryzyko zakażenia wirusem HPV. Należą do nich: ogólna niska odporność organizmu, rozpoczęcie współżycia w młodym wieku, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a nawet palenie papierosów.
Dr n. med. Alicja Ceran, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana
Jakie konsekwencje niesie zakażenie wirusem HPV?
Najczęściej jednak, przewlekłe zakażenie wirusem HPV kojarzone jest z rozwojem nowotworu szyjki macicy. Odpowiedzialne jest za to przede wszystkim przewlekłe zakażenie wirusem HPV 16, 18 lub innymi typami wysoko onkogennymi. Jednak wirus brodawczaka ludzkiego wiązany jest także z rozwojem nowotworów prącia, sromu, pochwy, odbytu, szyjki macicy oraz głowy i szyi (raki płaskonabłonkowe jamy ustnej, gardła, krtani, zatok przynosowych). Istnieje także podejrzenie, że HPV przyczynia się do powstawania raka płaskonabłonkowego przełyku i płuc.
Dr n. med. Alicja Ceran, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana
Wirus HPV - jak się przed nim chronić?
Przede wszystkim ważne jest regularne wykonywanie cytologii, która jest szybkim i niemal nieodczuwalnym badaniem ginekologicznym. Polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki komórek. Jeśli wynik rozmazu cytologicznego jest nieprawidłowy konieczna jest weryfikacja koloposkopowa. Badanie oznacza oglądanie powierzchni szyjki macicy (dolnej części kanału, pochwy i sromu) przy pomocy dedykowanego urządzenia optycznego.
Dr n. med. Alicja Ceran, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana