Podróże służbowe, liczne delegacje i wyjazdy zagraniczne – osoby pracujące „w rozjazdach” często posiadają niezwykle napięty harmonogram. W toku wielu obowiązków, gdy grafik „zapięty jest na ostatni guzik”, ciężko znaleźć czas na nieplanowane, spontaniczne działania. Czy osoby prowadzące tak intensywny tryb życia, mogą również liczyć na kompleksową i jakościową opiekę zdrowotną? Co w przypadku, gdy bariera językowa podczas kontaktu z lekarzem, okazuje się „nie do przejścia”? Na te pytania odpowiada Małgorzata Halata, Manager Individual Medical Care w Centrum Medycznym Damiana Warszawie.
Wystarczy jeden telefon
Osoby wyjeżdżające za granicę w celach biznesowych, czy zawodowych mają na głowie wiele istotnych spraw – będąc w delegacji raczej nie zakładają dodatkowych komplikacji np. zdrowotnych, a niestety nie możemy ich wykluczyć. Takie sytuacje zdarzają się częściej niż nam się wydaje, np. u jednego z naszych pacjentów podczas lotu samolotem wystąpiły problemy z krążeniem. Po wylądowaniu potrzebował stosunkowo szybkiej pomocy specjalisty, a znajdował się w obcym dla siebie kraju. Wówczas skontaktował się z naszym działem i to wystarczyło, aby kompleksowo zająć się zdrowiem pacjenta. Idealną możliwością dla pacjentów jest przeniesienie tych obowiązków na koordynatora medycznego, który skoordynuje kompleksową diagnostykę na każdym jej etapie – bez względu na miejsce jego przebywania. Z moich obserwacji wynika, że osoby te cenią sobie również możliwość korzystania z całodobowych konsultacji telefonicznych – zwłaszcza, że wielokrotnie pracują do późnych godzin nocnych i w ciągu dnia nie mają czasu na odbycie takiej rozmowy.
Małgorzata Halata, Manager Individual Medical Care
Nie znasz lokalnego języka? Nie szkodzi
Dokumentacja medyczna w jednym miejscu
Dobrą praktyką, która zdecydowanie skróci czas udzielenia pomocy medycznej pacjentowi jest archiwizowanie dokumentacji medycznej w jednym konkretnym miejscu. Wówczas, nawet w obliczu zmiany lekarza, jego następca uzyskuje pełną wiedzę o danym przypadku i nie musimy niejako rozpoczynać od nowa całego procesu diagnostycznego lub oczekiwać na dostarczenie historii choroby i wyników badań z innych placówek. To wielkie usprawnienie opieki zdrowotnej – zyskujemy komfort szybkiego zdiagnozowania dolegliwości.
Małgorzata Halata, Manager Individual Medical Care
Przychodzi lekarz do pacjenta
Dla pacjenta cenna jest możliwość powierzenia swojego zdrowia ,czy swoich najbliższych odpowiedniemu specjaliście, tylko jak go znaleźć przebywając w obcym kraju? Po raz kolejny posłużę się przykładem z mojej praktyki medycznej. Kiedyś zgłosiła się do nas mama z dzieckiem, u którego w wyniku badań rezonansem magnetycznym wykryto zmiany guzowe w głowie. Wówczas od razu skontaktowaliśmy się z jednym z profesorów, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Mimo tego, że nie praktykował on w naszej placówce, umówiliśmy konsultację w innym centrum medycznym. Jedynym zadaniem pacjenta było stawienie się w określonym miejscu i o określonym czasie w celu konsultacji. W praktyce oznacza to, że w ramach indywidualnej opieki medycznej pacjent może skorzystać z konsultacji lekarzy wielu specjalizacji i zawsze uzyska sprecyzowaną i fachową pomoc.
Małgorzata Halata, Manager Individual Medical Care
Wizyty bez pośpiechu
Każdy przypadek należy oczywiście rozpatrywać indywidualnie, jednak lekarz pierwszego kontaktu powinien otrzymać odpowiednią ilość czasu na wykonanie pełnej konsultacji. W Individual Medical Care – lekarze pierwszego kontaktu mają do dyspozycji 30 minut, a specjaliści nawet godzinę dla każdego pacjenta. Wówczas możliwe jest odpowiednie zdiagnozowanie problemów zdrowotnych, udzielenie niezbędnej pomocy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Małgorzata Halata, Manager Individual Medical Care