Biała, śnieżna zima najbardziej cieszy najmłodszych oraz sympatyków zimowego szaleństwa na nartach czy snowboardzie. Nieco inaczej postrzegamy ją w mieście, szczególnie gdy, zamiast po świeżym białym puchu, chodzimy po oblodzonych, śliskich chodnikach. W takich warunkach nietrudno o upadek, który może skończyć się kontuzją. Czy można bezpiecznie przewrócić się na śniegu i lodzie? Z jakimi urazami najczęściej ortopedzi spotykają się zimą? O pomoc w opracowaniu praktycznego poradnika i odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ortopedę lek. Tomasza Szymańskiego z Carolina Medical Center, należącego do Grupy LUX MED.
To zależy od grupy wiekowej pacjentów. W naszej klinice głównie zajmujemy się urazami sportowymi, związanymi z aktywnością zimową. Natomiast na SOR ortopedycznym, w szpitalach powiatowych czy miejskich dominują konsekwencje upadków „na śliskim chodniku” – niestety te urazy dotyczą szczególnie osób starszych.
lek. Tomasz Szymański z Carolina Medical Center, należącego do Grupy LUX MED
Sposób upadania ma znaczenie?
Upadki osób starszych najczęściej prowadzą do złamań kończyn górnych, ale najgroźniejsze są dla nich złamania kości udowej. Zalecaną w przypadku seniorów naukę upadania często prowadzą fizjoterapeuci, którzy trenują z pacjentami.
lek. Tomasz Szymański z Carolina Medical Center, należącego do Grupy LUX MED
Elastyczne mięśnie i stawy – jak o nie zadbać?
i kości, pośrednio wpływając na zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dochodzi wówczas do wypłukiwania wapnia, kości stają się słabsze.
Należy zacząć od tego, że jazda na nartach czy snowboardzie to bardzo wymagająca dla naszego organizmu aktywność, podczas której pracują duże grupy mięśniowe, ale również mięśnie posturalne, które utrzymują sylwetkę ciała. Ponadto aktywność odbywa się na niestabilnym podłożu. Aby minimalizować ryzyko urazów związanych z tymi trudnymi warunkami bardzo ważne jest przygotowanie mięśni i stawów do tego wysiłku.
Tomasz Szymański, ortopeda w Carolina Medical Center, Grupa LUX MED.