Śmierć to jeden z najbardziej tabuizowanych tematów w naszym społeczeństwie. Unikanie rozmów związanych z umieraniem paradoksalnie buduje w nas jeszcze większe napięcie, które daje o sobie znać w momencie niespodziewanej konfrontacji. Od śmierci odgradzamy nie tylko siebie, ale także dzieci i młodzież. Czy słusznie? Pracownicy Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio przekonują, że szczere rozmowy o odchodzeniu są niezwykle ważne i młode osoby nie powinny być wykluczane – w związku z tym narodziła się inicjatywa wyjątkowego konkursu „Ufam Bliskości”, skierowanego do uczniów klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych.
O śmierci powinno mówić się wprost, ponieważ mówienie głośno o tym, co budzi lęk, sprawia, że ten lęk staje się mniejszy.
psycholog Aleksandra Drab
Jeśli czujesz potrzebę rozmowy o stracie bliskiego lub w związku tematem umierania, zgłoś się do szkolnego psychologa, pedagoga, ulubionego nauczyciela lub dorosłej osoby, którą darzysz zaufaniem.
Puckie Hospicjum im. pw. Ojca Pio zostało założone przez ks. Jana Kaczkowskiego. Jest to niezwykłe miejsce, które otacza swoich podopiecznych opieką medyczną, wsparciem oraz uważnością, aby chorzy w otoczeniu najbliższych, poczuli bliskość, miłość i spokój na ostatniej drodze życia. Dziś Puckie Hospicjum jest wzorcem pod względem jakości opieki nad chorymi i ich bliskimi.