Usługi komunalne i społeczne, takie jak zaopatrzenie w ciepło, zarządzanie odpadami czy inicjatywy podejmowane w zakresie zdrowia publicznego, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jak najlepszych warunków życia w miastach – również w kontekście zdrowia mieszkańców. Potwierdzają to twórcy Indeksu Zdrowych Miast – badacze z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i eksperci Grupy LUX MED.
Jak zauważają eksperci opracowujący Indeks Zdrowych Miast, jakość usług komunalnych i społecznych w Polsce systematycznie się poprawia, chociaż wciąż w tym obszarze jest wiele do zrobienia. Liczę, że dane jakie przywołujemy w raporcie będą swego rodzaju inspiracją dla władz samorządowych, jak i w którym kierunku warto się rozwijać, by zadbać o zdrowie mieszkańców.
Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.
Zespół badaczy wyselekcjonował, a następnie poddał szczegółowej analizie usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest największy. To przede wszystkim usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna, sport i bezpieczeństwo publiczne. Po przeprowadzeniu badania, możemy stwierdzić, że zarówno samorządy, jak i organizacje prywatne dostrzegają potrzebę tworzenia programów wspierających obszar usług komunalnych i społecznych. Projekty te ewoluują na naszych oczach, by stale odpowiadać na zmieniające się potrzeby społeczności.
Prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.