Podczas wieczornej Gali, w pierwszym dniu Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko, ogłoszono wyniki tegorocznej, trzeciej już edycji Indeksu Zdrowych Miast. Wyjątkowy projekt tworzony przez Grupę LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES), prezentuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. W tegorocznej edycji nie zabrakło niespodzianek i nowości – m.in. dwóch rankingów w kategorii głównej – dla miast poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą 3. edycji wśród dużych miast został Poznań, a wśród tych mniejszych – Sopot. Jak wyglądają dalsze miejsca na podium oraz jakie miasta zostały liderami ośmiu kategorii sektorowych?
Kategoria główna w podziale na mniejsze i większe miasta
Zależy nam, by Indeks Zdrowych Miast był punktem odniesienia i inspiracją dla samorządów, mieszkańców i naukowców. Powstał po to, by zmieniać miasta, wspierać ich rozwój tak, by wszystkim nam żyło się w nich po prostu lepiej. Liczę, że dane jakie przywołujemy w raporcie będą swego rodzaju inspiracją dla władz samorządowych, jak i w którym kierunku warto się doskonalić, by zadbać o dobrostan mieszkańców.
Anna Rulkiewicz, inicjatorka Indeksu, członkini rady programowej Kongresu Zdrowe Miasta i prezeska Grupy LUX MED
Kto został liderem? Te miasta przodują w swoich kategoriach
- I miejsce - Poznań
- II miejsce - Warszawa
- III miejsce Gdańsk
- I miejsce - Sopot
- II miejsce - Gdynia
- III miejsce - Rzeszów
- I miejsce - Rybnik
- II miejsce - Poznań
- III miejsce - Gdynia
- I miejsce - Rzeszów
- II miejsce - Kraków
- III miejsce - Gdańsk
- I miejsce - Przemyśl
- II miejsce - Płock
- III miejsce - Leszno
- I miejsce - Kraków
- II miejsce - Warszawa
- III miejsce - Wrocław
- I miejsce - Sopot
- II miejsce - Katowice
- III miejsce - Chorzów
- I miejsce - Sopot
- II miejsce - Olsztyn
- III miejsce - Poznań
- I miejsce - Ostrołęka
- II miejsce - Tychy
- III miejsce - Wałbrzych
- I miejsce - Chorzów
- II miejsce - Zielona Góra
- III miejsce - Świnoujście
Odpowiedzialność za przyszłość planety spoczywa na nas wszystkich, a działania, jakie podejmujemy dzisiaj, mają bezpośredni wpływ na kondycję środowiska oraz zdrowie przyszłych pokoleń. Współczesne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne i nieracjonalne gospodarowanie zasobami, wymagają zaangażowania zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. Indeks Zdrowych Miast jest cennym narzędziem, które nie tylko pomaga ocenić, gdzie jesteśmy, ale także wskazuje kierunki działań na rzecz poprawy jakości życia i ochrony środowiska.
dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, współorganizator Kongresu Zdrowe Miasta
Z czym mierzą się polskie miasta?
Zachęcamy do myślenia o zdrowiu jako kluczowym zasobie, który napędza innowacyjność i produktywność. Aby zapewnić stabilną i zrównoważoną przyszłość miast, konieczne jest uwzględnienie zdrowia mieszkańców w długoterminowych strategiach. To ono bowiem wpływa na aktywność zawodową, zaangażowanie społeczne i jakość życia, co ostatecznie przekłada się na rozwój całej lokalnej gospodarki.
prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP, współorganizator Kongresu Zdrowe Miasta
Z każdym rokiem więcej zmian
W poszczególnych obszarach Indeksu Zdrowych Miast obserwujemy duże zmiany, co pokazuje dynamikę miast. To dowód na to, że działania na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców przynoszą efekty. Samorządy coraz lepiej reagują na zmieniające się potrzeby swoich społeczności, co widać w poprawie wyników wielu miast.
dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektorka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie