Pierwsza edycja Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko, zorganizowana przez Grupę LUX MED, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, zakończyła się sukcesem. Wydarzenie zgromadziło blisko 1300 uczestników – zarówno stacjonarnie, jak i online – oraz ponad 100 prelegentów. Wśród gości znaleźli się ministrowie, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, nauki oraz aktywiści, którym bliski jest zrównoważony rozwój polskich miast. Spotkaniu towarzyszyła premiera 3. edycji Indeksu Zdrowych Miast. Podczas wieczornej gali pierwszego dnia Kongresu nagrodzone zostały najzdrowsze polskie samorządy.
Kreśląc, wraz z naszymi znakomitymi partnerami – Szkołą Główną Handlową w Warszawie i ruchem Open Eyes Economy – wizję inicjatywy jaką jest Kongres Zdrowe Miasta, dążyliśmy do tego, aby była to kreatywna przestrzeń, w której rodzić się będzie zmiana. Zmiana na lepsze dla samorządów, dla mieszkańców polskich miast, dla naszych dzieci i bliskich.
Anna Rulkiewicz, Prezska Grupy LUX MED, pomysłodawczyni i współorganizatorka Kongresu Zdrowe Miasta
Największą trudność w dostępie do infrastruktury sportowej mają młodzi mieszkańcy dużych osiedli w największych miastach, w największych placówkach edukacyjnych. Podobnie w przypadku zajęć z wychowania fizycznego, mam poczucie, że jesteśmy jeszcze przed transformacją – podkreślił Minister Sławomir Nitras.
Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki
Rolą samorządów jest kreowanie lub wychwytywanie i wdrażanie ważnych trendów społecznych i mapowanie potrzeb mieszkańców. Dlatego lokalnie wprowadzamy programy, np. profilaktyki zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Mądry i odpowiedzialny rząd powinien ściśle współpracować z samorządami i te działania wdrażać na poziomie krajowym – zaznaczył Prezydent Rafał Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Ogromnym wyzwaniem jest zagrożenie cyfrowe dzieci i młodzieży – w sieci dzieci są narażone na cyberbullying i hejt. Dlatego są potrzebne poważne zmiany w myśleniu o higienie cyfrowej. I nie chodzi tu o zakazy i nakazy, a rozpoczęcie poważnej debaty społecznej.
Barbara Nowacka, Ministra Edukacji
Są miejsca, szczególnie na południu Polski, gdzie jest problem z dostępem do dobrej jakości wody użytkowej. Wspieramy gminy na tyle, na ile możemy. Dzielimy się wiedzą, wspieramy finansowo czy sięgamy po środki zewnętrzne – zauważyła Monika Matak.
Monika Matak, Danone
Kobiety chcą się ze sobą spotykać, rozmawiać, inspirować się. Jeśli władze lokalne im sprzyjają i mają do dyspozycji lokal, w którym dziewczyny mogą się po prostu spotykać, to jest to ogromna wartość.
Joanna Przetakiewicz-Rooijens, założycielka Fundacji Era Nowych Kobiet
Inwestycja w obronność to nie jest produktywna inwestycja, natomiast jest to inwestycja w przyszłość, bo to czynnik zabezpieczający całą gospodarkę. Obronność też kosztuje - musimy mieć infrastrukturę, poligony, osoby do obsługi tego sprzętu. Ale jest pewna brutalna analogia, bardzo aktualna: widzimy, że zbiorniki zalewowe to też pewnego rodzaju inwestycja – podkreślił Jurand Drop.
Jurand Drop, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Ogromnie cieszę się z pierwszego miejsca w Indeksie, ale mam świadomość, że wciąż mamy bardzo dużo do zrobienia, np. w kwestii skrócenia kolejek do specjalistów. Trzeba patrzeć na procesy miejskie holistycznie. Takim przykładem jest rozwój infrastruktury rowerowej, której budowa trwała długo, ale dzisiaj Poznań ma więcej rowerzystów niż Wiedeń! – zaznaczył Jacek Jaśkowiak.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Indeks Zdrowych Firm będzie w przyszłości doceniał te firmy, które podejmują poważne, aktywne kroki na rzecz tworzenia przyjaznych i zdrowych przestrzeni do pracy.
Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP, współorganizator Kongresu Zdrowe Miasta, moderator Okrągłego Stołu „Zdrowa firma”
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 9. edycja odbędzie się w Krakowie w dniach 19-20 listopada 2024, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl