Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego lekarza i placówki, w której przeprowadzona będzie operacja.
Szpitale, które mają oddziały ginekologii onkologicznej i dysponują zespołem doświadczonych specjalistów, często mogą przyjąć pacjentkę w ciągu kilku dni. Warto pamiętać, że jest naprawdę wiele znakomitych, nowoczesnych ośrodków, w których można uzyskać profesjonalną pomoc. Oprócz dużych szpitali, ośrodków klinicznych, kompleksową opiekę nad pacjentem świadczą też placówki niepubliczne z dużym doświadczeniem, mające kontrakty z NFZ, przez co ubezpieczeni pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów.
– Pacjentki, u których jest podejrzenie raka endometrium, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa onkologa pracującego w placówce, która może wystawić kartę DiLO, umożliwiającą dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia. Wczesne podjęcie odpowiednich kroków znacząco zwiększa szanse na skuteczną terapię i pełne wyleczenie – tłumaczy dr n.med. Maciej Olszewski, chirurg robotyczny z prestiżowym certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS) konsultujący w szpitalu św. Wincentego, LUX MED Onkologia. Kluczowym elementem jest także wybór odpowiedniej placówki – zarówno do przeprowadzenia operacji, jak i dalszych konsultacji.

dr n.med. Maciej Olszewski, chirurg robotyczny z prestiżowym certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS) konsultujący w szpitalu św. Wincentego, LUX MED Onkologia
Wybór placówki – czym się kierować?
• Czy szpital ma doświadczenie w leczeniu raka endometrium i wykonuje dużo takich operacji?
• Czy placówka ma nowoczesne zaplecze diagnostyczne, w tym badania genetyczne i molekularne określające typ raka?
• Czy szpital oferuje małoinwazyjne metody operacji, np. laparoskopię lub chirurgię robotyczną?
• Czy leczenie jest dobrze zorganizowane w ramach szybkiej terapii onkologicznej (DiLO) i czy jest dostępny koordynator, który pomaga w formalnościach?
• Jak długo trzeba czekać na operację i czy terminy są zgodne z wymogami karty DiLO?
• Czy szpital oferuje leczenie w ramach NFZ, nawet jeśli jest placówką prywatną?
Warto pamiętać, że operacja to dopiero pierwszy krok. Dlatego tak ważne jest, by mieć dostęp do kompleksowej opieki – diagnostyki, kontroli pooperacyjnych, rehabilitacji i wsparcia psychologicznego.
Zespół medyczny – doświadczenie i podejście do pacjenta

dr Magdalena Bizoń, Dyrektor Medyczny LUX MED. Onkologia, ginekolog onkolog, pierwsza w Polsce certyfikowana asysta operacji robotycznych w ginekologii
Na co warto zwrócić uwagę?
Nowoczesne metody leczenia – dobrze, jeśli oferuje małoinwazyjne zabiegi, takie jak chirurgia robotyczna lub laparoskopia, a jego kwalifikacje są potwierdzone certyfikatami.
Stały rozwój – powinien regularnie uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach medycznych, aby stosować najnowsze standardy leczenia.
Szybki dostęp do konsultacji – czas ma kluczowe znaczenie, dlatego ważne jest, aby pacjentka mogła szybko umówić wizytę i rozpocząć leczenie.
Dobre podejście do pacjentki – lekarz powinien być komunikatywny i empatyczny, ponieważ opieka nad pacjentką trwa wiele lat i obejmuje diagnostykę, leczenie oraz kontrolne wizyty.
Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o doświadczenie lekarza, przebieg leczenia, a nawet opinie innych pacjentek. Wiele kobiet podkreśla, że komunikatywność i empatia lekarza mają ogromne znaczenie w trakcie długiej terapii.
Nowoczesne metody leczenia – mniej bólu, szybsza rekonwalescencja
W Polsce operacje robotyczne raka endometrium są dostępne w ramach NFZ. W placówkach LUX MED operacje robotyczne raka endometrium są wykonywane przez doświadczonych, certyfikowanych specjalistów w ramach finansowania publicznego, co daje pacjentkom dostęp do najwyższych standardów leczenia.
Kompleksowa opieka – ważny element terapii
Wybierz świadomie
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl