ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal panuje przekonanie, że ADHD to wyłącznie problem dzieci i nastolatków, z którego się wyrasta. Tymczasem u około 60% osób objawy utrzymują się także w dorosłości i mogą znacząco wpływać na życie zawodowe – tłumaczy psychiatra Konrad Jurczakowski w wideopodcaście „Harmonia – Twoja bezpieczna przystań” Grupy LUX MED. W rozmowie z psycholożką Ewą Niewola lekarz wyjaśnia: Jak wygląda proces diagnozy ADHD? Jak pacjenci reagują na rozpoznanie? Czy osoby z tym zaburzeniem mogą być dobrymi pracownikami?
Diagnoza ADHD – wieloetapowy proces

Konrad Jurczakowski, lekarz psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED

Prowadząca podcast Ewa Niewola, psycholożka i psychoonkolożka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.
Reakcje pacjentów na diagnozę
– Pojawia się smutek wynikający z tego, że tak późno się o tym dowiedzieli. Myślą: „Gdybym wiedział wcześniej, moje życie mogłoby wyglądać inaczej” – zauważa Konrad Jurczakowski. Dlatego kluczowe jest, aby po diagnozie pacjent otrzymał odpowiednią psychoedukację i wsparcie. – Diagnoza to dopiero początek. Istotne jest, by pacjent zrozumiał, jakie strategie mogą mu pomóc w codziennym funkcjonowaniu – czy to poprzez farmakoterapię, psychoterapię czy zmianę sposobu organizacji pracy – dodaje ekspert.
Osoby z ADHD w miejscu pracy
Aby w pełni wykorzystać potencjał osób z ADHD, kluczowe jest odpowiednie podejście pracodawców. – Powinni stawiać na elastyczność czasu pracy, krótkie komunikaty, notatki po spotkaniach i ograniczenie bodźców w otoczeniu. Praca hybrydowa może być dla nich korzystna, ponieważ w domu jest mniej rozpraszaczy, ale jednocześnie mają możliwość socjalizacji w biurze – podkreśla Konrad Jurczakowski.
Mówić czy nie mówić? Dylemat pracowników z ADHD
Osoby dorosłe z ADHD często zmagają się z wyzwaniami w codziennym funkcjonowaniu i pracy, ale odpowiednia diagnoza pozwala im lepiej zrozumieć siebie i znaleźć skuteczne strategie działania. Kluczowe jest wsparcie specjalistów, psychoedukacja oraz dostosowanie warunków pracy, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Dzięki indywidualnemu podejściu, osoby z ADHD mogą odnosić sukcesy zawodowe, czerpiąc korzyści ze swojej kreatywności.
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl