Edukacja działa jak inwestycja w dobrostan – im wyższy jej poziom w społeczeństwie, tym korzystniejszy ogólny stan populacji, wyższa jakość życia i mniejsze obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Osoby wykształcone regularniej wykonują badania profilaktyczne oraz sprawniej poruszają się po systemie ochrony zdrowia. To wszystko przekłada się na dłuższe życie, rzadszą zachorowalność na choroby przewlekłe oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich. Z tego powodu edukacja stanowi jeden z obszarów analizowanych w ramach Indeksu Zdrowych Miast. Na podium zeszłorocznego zestawienia, w obszarze Edukacja, znalazły się Kraków, Warszawa i Wrocław.
Odpowiednie kształtowanie kapitału ludzkiego i wykształcenie stanowi istotną determinantę stanu zdrowia ludności. Osoby wykształcone prowadzą zdrowszy tryb życia, rzadziej chorują. Dlatego też kluczowe są inwestycje społeczne w kapitał ludzki, które zaczynają się już na wczesnym etapie edukacji przedszkolnej, a także jakość systemu edukacji, którego jedną z miar są wyniki uzyskiwane na egzaminach zewnętrznych
dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH
Edukacja priorytetem
Wśród 10 najlepszych miast w kategorii Edukacja znalazły się także: Opole, Sopot, Rzeszów, Katowice, Poznań, Gdańsk i Gorzów Wielkopolski.
O edukacji podczas Kongresu Zdrowe Miasta
My musimy zadbać, i to wydaje mi się obowiązkiem nie nas — rządu, tylko nas jako państwa, społeczeństwa obywatelek i obywateli – nie tylko o tę spójność społeczną, ale też dostarczenie, i to z perspektywy Ministerstwa Edukacji jest kluczowe, jak najwyższych kompetencji społecznych dotyczących odporności — psychicznej, fizycznej, społecznej
Barbara Nowacka, Ministra Edukacji
Materiały wideo z bloku Edukacja, w tym wystąpienie Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, zrealizowane podczas Kongresu Zdrowe Miasta, dostępne są na kanale Zdrowe Miasta: Blok: Edukacja
Indeks Zdrowych Miast 2024 dostępny jest tutaj:
Indeks-Zdrowych-Miast-2024.pdf (luxmed.pl).
Druga edycja Kongresu Zdrowe Miasta odbędzie się 30.09.2025 roku w Zamku Ujazdowskim. Więcej szczegółów już niebawem na www.zdrowemiasta.pl.
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat i zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, szpitalną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 9. edycja odbyła się w Krakowie w dniach 19-20 listopada 2024, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl