Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko powraca z drugą edycją. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 30 września w Zamku Ujazdowskim w Warszawie i ponownie stanie się przestrzenią dla rozmów o przyszłości polskich miast – ich odporności, zdrowiu, inkluzywności i zrównoważonym rozwoju. Organizatorzy Kongresu: Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i ruch Open Eyes Economy zapewniają, że w ramach tegorocznej edycji nie zabraknie nowości. Będzie nią m.in. Indeks Zdrowych Firm, a także zmiana w metodologii Indeksu Zdrowych Miast. Podobnie, jak w roku ubiegłym, laureatów tegorocznej, 4. już edycji raportu, poświęconego najzdrowszym miastom w Polsce, poznamy podczas wieczornej Gali.
Pragniemy czynić świat lepszym i wierzymy, że możemy to osiągnąć, wspierając miasta, w których żyje dziś większość Polaków. Kongres Zdrowe Miasta to przestrzeń, gdzie wspólnie szukamy praktycznych rozwiązań dla wyzwań współczesnych miast. Rekomendacje wypracowane razem z przedstawicielami rządu, samorządu i biznesu mają realnie poprawić jakość życia w miastach – pod względem społecznym, zdrowotnym i przestrzennym. Dziękuję naszym wyjątkowym partnerom, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP oraz całemu ruchowi Open Eyes Economy, z którymi od lat rozwijamy ideę zdrowych miast. Serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznym Kongresie.
dr Anna Rulkiewicz, inicjatorka Kongresu, Prezeska Grupy LUX MED
Kiedy wspólnie z Grupą LUX MED i Fundacją GAP powoływaliśmy Kongres Zdrowe Miasta, zależało nam, by stworzyć forum, które będzie impulsem do realnych zmian w polskich miastach. Sukces pierwszej edycji i ciągła potrzeba rozmów o zdrowych przestrzeniach miejskich skłoniła nas do kontynuacji tego przedsięwzięcia. Serdecznie zapraszamy na 2. edycję Kongresu wszystkich tych, którym na sercu leży zrównoważony rozwój polskich miast.
dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Co nowego podczas 2. edycji Kongresu Zdrowe Miasta
Podczas pierwszej edycji Kongresu Zdrowe Miasta, zainicjowaliśmy projekt Indeks Zdrowych Firm. Jego celem było wypracowanie narzędzia badawczego, służącego wiarygodnej i transparentnej metodologii oceny polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz środowisko naturalne. Indeks Zdrowych Firm ma za zadanie promować i wyróżniać firmy, które aktywnie wkładają wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy.
prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, założyciel Fundacji GAP
Dla kogo tworzymy Kongres Zdrowe Miasta?
Program tegorocznego Kongresu opiera się na 4 blokach tematycznych:
- Przestrzeń i Środowisko
- Gospodarka i Zdrowie
- Edukacja i Społeczeństwo
- Bezpieczeństwo i Infrastruktura
Święto liderów miejskiej zmiany
Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze oraz polityki w miastach sprzyjają zdrowiu mieszkańców. Za nami trzy edycje Indeksu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród władz samorządowych, jak też samych mieszkańców. Czwarta edycja przynosi kilka zmian w metodologii badania, o których szczegółowo opowiemy podczas wrześniowego wydarzenia.
dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Przestrzeń Kongresu zaplanowano z myślą o komfortowym udziale gości i partnerów. Do dyspozycji uczestników w Zamku Ujazdowskim będą m.in. Sala Marmurowa, dziedziniec na 400 osób, strefa networkingowa w specjalnie przygotowanej na potrzeby wydarzenia hali namiotowej oraz dedykowane przestrzenie chill-out i strefa dla mediów.