W świecie, w którym zrównoważony rozwój jest wymogiem regulacyjnym i społecznym oczekiwaniem, wyzwaniem jest już nie tylko działanie – ale także sposób, w jaki o tych działaniach mówimy. W Carlsberg Polska jesteśmy przekonani, że skuteczna komunikacja ESG musi być osadzona w realiach odbiorcy: oparta na konkretach, języku codzienności i zrozumiałym przekazie. Zrównoważony rozwój nie może pozostawać w sferze abstrakcyjnych celów i trudnych, specjalistycznych sformułowań.
Stawiamy na język codzienności, konkret i transparentność. Pokazujemy, że odpowiedzialne społecznie czy środowiskowo działania są również częścią codziennych wyborów konsumenckich, takich jak zwrot butelki, sięgnięcie po produkt o niższym śladzie węglowym czy wybór bezalkoholowej alternatywy. Nasze akcje edukacyjne – od kampanii „Zapylamy z pomocą”, po „Trzeźwo myślę” – pokazują, że nawet lekkie formaty mogą nieść ciężar ważnych treści.
Długofalowy program zrównoważonego rozwoju, który realizujemy, zakłada konkretne cele środowiskowe, społeczne i odpowiedzialnościowe – od eliminacji emisji CO₂, przez zamknięcie obiegów materiałów opakowaniowych, aż po eliminację nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Ale to są hasła, które trzeba wytłumaczyć odbiorcy – obywatelowi, żeby i on je zrozumiał i wiedział, jak się do nich dokłada swoimi wyborami czy zachowaniami. Język ESG powinien być nie tylko przystępny, ale też wiarygodny. Dlatego o skomplikowanych sprawach staramy się mówić prosto i z humorem, który często przełamuje bariery poznawcze. Z tych założeń zrodził się pomysł na komunikację Raportu ESG ze wsparciem rysunków Ptaszka Staszka, który z przymrużeniem oka komentuje nasze osiągnięcia oraz wyzwania.
Dobra ekoedukacja nie opiera się na moralizatorstwie. Z naszych doświadczeń wynika, że kluczem jest angażowanie – nie pouczanie. My np. organizujemy eko-pikniki z lokalną społecznością i edukujemy o zapylaczach, czy rolnictwie regeneratywnym, realizujemy konkursy i wystawy.
Budowanie świadomości to również tworzenie przestrzeni do rozmowy. Dlatego realizujemy Dialogi Społeczne w miejscowościach, w których mamy swoje browary. Rozmawiając z mieszkańcami i przedstawicielami różnych instytucji, poznajemy ich potrzeby, możemy opowiedzieć o naszych działaniach – czyli edukować i wspólnie zastanowić się, jak nasze projekty społeczne czy środowiskowe mogą wyjść naprzeciw lokalnym oczekiwaniom.
ESG to nie tylko zestaw raportowych obowiązków, to przestrzeń do mądrego dialogu. Współczesna ekoedukacja, to nie projekt CSR – to budowanie trwałych nawyków i wspólnej odpowiedzialności. Dla firm to również szansa na stworzenie nowej jakości relacji z otoczeniem opartej na przejrzystej komunikacji.
Małgorzata Wąsik, menadżerka ds. komunikacji, Carlsberg Polska