Outsourcować czy nie? Przed takim dylematem w dzisiejszych czasach staje niemal każda firma. Przedsiębiorca zaczyna zastanawiać się, czy działanie będzie opłacalne, a przede wszystkim, czy procesy i dane będą odpowiednio zabezpieczone. Jak się jednak okazuje, oddelegowanie czynności do firm zewnętrznych może generować nawet do 30% oszczędności. O korzyściach, obawach i potrzebach firm w zakresie zarządzania informacją mówi Tomasz Trębacz, Sales Manager w Iron Mountain Polska.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest w szczególności istotne dla firm z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Takie podmioty mają najbardziej rygorystyczne procedury związane z ochroną danych osobowych, do których w pełni się dostosowujemy, przejmując procesy. Firmy, ze względu na swoje wewnętrzne potrzeby, często przeprowadzają też coroczne audyty, aby sprawdzić zgodność z procedurami zarówno swoimi, jak i podwykonawców.
komentuje Tomasz Trębacz, Iron Mountain Polska.
Lepiej, szybciej, taniej
W zależności od branży i procesu możemy mówić o oszczędnościach rzędu 20-30%. Wszystko jest warunkowane tym, jak bardzo proces jest zaawansowany. Chcąc jednak wykonywać wszystko w ramach własnych zasobów, musimy pamiętać o odpowiednim sprzęcie, infrastrukturze, nieruchomościach, pracownikach – a to wszystko generuje stałe koszty. Właśnie na tym polega przewaga firm specjalizujących się w outsourcingu. Realizujemy te same lub podobne procesy dla wielu klientów, co daje nam doświadczenie, dzięki któremu możemy maksymalnie zoptymalizować proces, a tym samym, zmniejszyć jego koszt.
dodaje Tomasz Trębacz, Iron Mountain Polska.
Rozwiązania szyte na miarę
Firmy mające dużą liczbę odbiorców, jak większość biznesów w relacji B2C, generują dużą liczbę dokumentów i mają wiele procesów. Występuje ciągła interakcja z klientem – podpisywanie umów, aneksowanie, wnioski, rezygnacje itp. Liczy się więc czas, w którym firma wejdzie w dialog z odbiorcą. To właśnie tutaj zaczynamy mówić o rozwiązaniach szytych na miarę. Wchodzimy w obszary działalności klienta, aby wesprzeć go w procesie biznesowym. Dopasowujemy się do wewnętrznych zasad – tworzymy dedykowany zespół ludzi oraz rozwiązanie, które ma usprawnić pracę i umożliwić jeszcze szybszą reakcję firmy na potrzeby swoich klientów. Jeśli wymaga to także odpowiedniej lokalizacji, np. tuż przy firmie, nie ma takiego problemu. Znajdujemy odpowiednie miejsce i tworzymy zewnętrzną jednostkę, która realizuje zlecone czynności.
mówi Tomasz Trębacz, Iron Mountain Polska.
Jak współpracować z outsorcerem?
Choć polski rynek outsourcingu jest dojrzały, w niektórych obszarach ma jeszcze dość duży potencjał rozwojowy. Przedsiębiorstwa cały czas uczą się korzystać z usług zewnętrznych firm w zakresie rozwiązań informatycznych takich jak digitalizacja dokumentacji, czy np. wprowadzanie elektronicznych teczek pracowniczych.
komentuje Tomasz Trębacz, Iron Mountain Polska.