Powszechny dostęp do Internetu oraz postęp nowoczesnych technologii to dla firm zarówno szansa, jak i zagrożenie. Jak pokazują badania[1], ataki hakerów kosztują globalną gospodarkę 2,9 miliona USD na minutę. W sumie to aż 1,5 tryliona dolarów rocznie. Jak uchronić dane przedsiębiorstwa przed cyberprzestępcami? Inwestycja w odpowiednie zabezpieczenia, współpracę z wyspecjalizowanymi firmami, a także edukację pracowników, może okazać się kluczowa.
[1] Raport RiskIQ „Evil Internet Minute”, 24 lipca 2019 r.
Według badań w ciągu minuty powstaje 2,4 stron phishingowych, to oznacza, że z każdą sekundą pojawiają się nowe metody na wyłudzenie cennych informacji z firmy. Za bezpieczeństwo danych odpowiedzialny jest każdy pracownik – nie tylko dedykowani temu specjaliści czy dział IT. Niezwykle istotne jest więc stałe budowanie świadomości w firmie na temat zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości.
Bezwzględnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zadbanie o bezpieczeństwo informacji w firmie. Nie składają się na to jedynie specjalne oprogramowanie czy nowoczesne rozwiązania IT, ale w szczególności edukacja pracowników. Z punktu widzenia całego biznesu najistotniejszy jest przykład idący od najwyżej postawionych osób w przedsiębiorstwie. Dzięki temu uda nam się wyeliminować potencjalne zagrożenia już w samym zarodku.
Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska
Na to czy firma jest łatwym łupem dla cyberprzestępców niezwykle istotny wpływ mają odpowiednie zabezpieczenia – warto w nie zainwestować i wybrać takie, które realnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa firmowych danych. Na co zwrócić szczególną uwagę w tym aspekcie?
Bezpieczeństwo danych zależy w dużej mierze od wybranych rozwiązań informatycznych. Dedykowane firewalle czy szyfrowane połączenia, to niezbędne minimum. Inną formą zabezpieczeń są również wydzielone sieci, do których dostęp będzie miała jedynie ściśle ograniczona i kontrolowana liczba osób. Koniecznością jest także regularne tworzenie i bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych danych cyfrowych, na wypadek awarii lub utraty serwerów.
Zbigniew Banaśkiewicz, Kierownik ds. jakości, higieny pracy i bezpieczeństwa w Iron Mountain Polska
Gwarancją bezpieczeństwa naszych danych będzie zaufanie profesjonalnym firmom. Ich doświadczenie i wypracowane know-how pozwoli w pełni bezpieczny i zgodny z prawem sposób ochronić wszystkie informacje przedsiębiorstwa. Mogą sprawdzić zabezpieczenia serwerów, zaproponować odpowiednie zmiany lub w pełni zaopiekować się zarządzanymi przez firmę danymi. Dzięki temu dane firmy będą bezpieczne, a zarząd i pracownicy przedsiębiorstwa będą mogli skupić się na czynnościach istotnych z punktu widzenia ich biznesu.
Mimo ciągłego rozwoju cyberprzestępczości edukacja branży, odpowiednie inwestycje w zabezpieczenia IT oraz współpraca ze specjalistami w swojej dziedzinie będą wystarczające w ochronie naszych danych.